Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kilencéves mélyponton az EU májusi áruexportja
No menu items!

Kilencéves mélyponton az EU májusi áruexportja

Az euróövezet áruexportja kilenc éves mélypontra esett májusban, az áruimport pedig a 2009 júliusi rekordnagyságú csökkenés óta a legnagyobb mértékben esett az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtöki jelentése szerint.

Májusban az Eurostat első becslése szerint az euróövezet 19 tagországa 143,3 milliárd euró, kilenc éve, 2011 februárja óta a legkisebb értékben exportált javakat a világ többi részébe, ami 29,5 százalékkal marad el a 2019. májusitól. A legnagyobb mértékben a gépipari cikkek és közlekedési eszközök exportja csökkent, 37,9 százalékkal, valamint a fosszilis üzemanyagok és olajtermékeké 64,0 százalékkal.

A Nagy-Britanniába irányuló export 36,7 százalékkal, az Egyesült Államokba 30,6 százalékkal, Kínába 10,1 százalékkal csökkent.

Az euróövezet májusi áruimportja az egy évvel korábbinál 26,7 százalékkal alacsonyabb, 133,9 milliárd euró volt. Az áruimport májusi csökkenésének mértéke a legnagyobb a pénzügyi és gazdasági válságot követő 2009. júliusi esés óta.

Májusban így 9,4 milliárd eurós áruforgalmi külkereskedelmi többlete alakult ki az euróövezetnek, a 2019. májusi 20,7 milliárd eurós többlet után.
Az euróövezeti tagállamok között májusban az előző évinél 27,9 százalékkal alacsonyabbra, 125,3 milliárd euróra csökkent az áruforgalom értéke.

Januártól májusig az euróövezet tagállamai összesen 845,8 milliárd euró értékben exportáltak árucikkeket a világ többi részébe, 13,1 százalékkal kisebb értékben a 2019 azonos periódusában lebonyolított exportnál. Az import ugyanebben az időszakban szintén 13,1 százalékkal 779,7 milliárd euróra csökkent.

Az euróövezetnek az év első öt hónapjában 66,1 milliárd eurós áruforgalmi többlete alakult ki a világ többi részével folytatott külkereskedelmében, a 2019 január-májusi 76,5 milliárd eurós többlet után.

Az euróövezeten belüli áruforgalom az év első öt hónapjában az előző évihez képest 14,7 százalékkal 719,1 milliárd euróra csökkent.

Az Európai Unió az idén májusban 129,8 milliárd euró értékben exportált árucikkeket a világ többi részébe, 29,7 százalékkal a tavaly májusi alatt. Az áruimport ugyanakkor 26,2 százalékkal 122,6 milliárd euróra csökkent.

Az Európai Uniónak az idén májusban 7,1 milliárd eurós áruforgalmi többlete alakult ki a világ többi részével folytatott külkereskedelemében a 2019 májusi 18,6 milliárd eurós többlet után.

Az Európai Unió tagországai májusban 195,7 milliárd euró áruforgalmat bonyolítottak egymással, 27,3 százalékkal kisebbet az egy évvel korábbinál.

Januártól májusig az Európai Unió áruexportja a világ többi részében 767,7 milliárd euróra rúgott, ami 12,9 százalékos elmaradás az egy évvel korábbitól. Az import ugyanebben az időszakban 12,7 százalékkal 712,9 milliárd euróra csökkent.

Az idei első öt hónapban így az Európai Uniónak 54,8 milliárd eurós többlete alakult ki a világ többi részével folytatott áruforgalmában, kisebb az egy évvel korábbi 64,1 milliárd eurónál.

Az év első öt hónapjában az uniós tagországok egymással folytatott árukereskedelmének összértéke az előző évihez képest 13,8 százalékkal 1125,5 milliárd euróra csökkent.

Magyarország januártól májusig az egy évvel korábbinál 14 százalékkal kisebb, 40,3 milliárd euró értékben exportált árucikkeket. Ebből az Európai Unióba 31,5 milliárd eurót, 16 százalékkal kevesebbet, az unión kívülre pedig 8,8 milliárd eurót, 9 százalékkal kevesebbet.

A magyarországi áruimport 39,4 milliárd euró volt január-májusban, 12 százalékkal kevesebb a 2019-esnél. Az EU-ból az ország az előző évinél 13 százalékkal kisebb, 28,0 milliárd euró értékben importált, az unión kívüli import pedig 11,4 milliárd euró volt, 9 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

A magyar áruforgalmi külkereskedelmi többlet az idén 1,0 milliárd euró volt az első öt hónapban, tavaly pedig 2,2 milliárd euró. Ezen belül az Európai Unióval szemben az áruforgalmi többletünk 3,5 milliárd euróra csökkent a tavalyi 5,1 milliárd euróról, az unión kívül áruforgalmi deficit pedig 2,6 milliárd euróra csökkent a 2019 első öt havi 2,8 milliárdos deficitről. Az Eurostat angol nyelvű dokumentuma itt elérhető.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések