Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Hitelminősítés. Megerősítette a magyar osztályzatot a Fitch és az S&P
No menu items!

Hitelminősítés. Megerősítette a magyar osztályzatot a Fitch és az S&P

Változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország államadós-osztályzatát a két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor’s.

A hitelminősítők egyaránt befektetési ajánlású, “BBB” szintű besorolással tartják nyilván a hosszú futamú szuverén magyar forint- és devizaadósság-kötelezettségeket.

A Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítő részlege (S&P Global Ratings) a döntés indoklásában kiemelte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) – ha a gazdaságot nem érik a Covid-19-járványhoz hasonló további sokkok – 2022 elejére, a legtöbb térségbeli országot megelőzve újból eléri a járvány előtti szintjét.

A cég hangsúlyozza: az átfogó monetáris és költségvetési válaszintézkedések elérhetik a hazai össztermék 20 százalékát, és ennek nagyobb részét a pénzügypolitika lépései adták.

Az S&P előrejelzése szerint a magyar GDP-érték 2020 egészében 5 százalékot meghaladó mértékben csökken, a hazai össztermékhez mért államháztartási hiány meghaladja a 6 százalékot.

Az elemzés szerint azonban a magyar osztályzat stabil kilátása az S&P azon nézetét tükrözi, hogy a magyar gazdaságban már jövőre kilábalás kezdődik, és ez lehetővé teszi, hogy a hatóságok újból ellenőrzésük alá vonják a költségvetést.

Az S&P Global Ratings közölte: alapeseti előrejelzése az, hogy a GDP-arányos nettó magyar államadósság-ráta 2020 után ismét lefelé tartó pályára kerül.

A cég becslése szerint a magyar hazai össztermék reálértéken számolva kisebb mértékben csökkent az idei év első felében, mint más közép- és kelet-európai EU-gazdaságokban. A Standard & Poor’s minősítési részlegének elemzői 2020 egészére 5,1 százalékos GDP-visszaeséssel számolnak a magyar gazdaságban, és úgy tartják, hogy ha nem lesz második járványhullám, a magyar gazdaság teljesítménye 2020 második negyedében érhette el mélypontját.

A cég várakozása az, hogy a magyar kormány a következő hónapokban a költségvetési ösztönző intézkedések jelentős részét kifuttatja. A várt ütemű gazdasági kilábalás és a közfinanszírozás konszolidálását célzó egyértelmű készség alapján az Standard & Poor’s azzal számol, hogy az államháztartási hiány 2022-től ismét a GDP-érték 2 százaléka körüli szintekre süllyed vissza, alacsonyabbra, mint számos térségbeli társgazdaságban és jóval alacsonyabb szintre a maastrichti stabilitási kritériumrendszerben kijelölt 3 százalékos felső tűréshatárnál.

Mindezek alapján az S&P Global Ratings előrejelzése az, hogy a likvid eszközöktől megszűrt államadósság-ráta az idei évre várt 72 százalékos tetőzés után 2023-ig a hazai össztermék 67 százalékára csökken.

A cég megjegyzi, hogy még ez a szint is a legmagasabbak közé tartozik a közép- és kelet-európai térségben.

A Fitch Ratings ugyancsak változatlan stabil kilátással erősítette meg a “BBB” szintű hosszú távú osztályzatot.

Ehhez fűzött elemzésében közölte: várakozása szerint a magyar GDP-érték az idén 5,9 százalékkal csökken, jövőre 5,4 százalékkal növekszik.

A Fitch prognózisa szerint a magyar államháztartási hiány az idén a hazai össztermék 5,8 százalékára emelkedik a tavalyi 2 százalékról, de a 2021-2022-es időszak átlagában 3,4 százalékra csökken.

A cég hangsúlyozta: ez az előrejelzése arra a feltételezésre alapul, hogy a gazdaságösztönző költségvetési kiadások zöme az idei évre összpontosul.

A Fitch Ratings várakozása szerint a GDP-arányos államadósság-ráta 2020 végéig 78,3 százalékra növekszik és 2021-2022 átlagában 73,8 százalék lesz.

A cég közölte: az általa érvényben tartott “BBB” magyar államadós-besorolás tükrözi egyrészt az erőteljes szerkezeti mérőszámokat, a stabil bankrendszert és a térségi társgazdaságokénál erősebb növekedési előtörténetet, másrészt figyelembe veszi a magas államadósság-rátát és a korábbi unortodox makrogazdasági politikából eredő kockázatokat is.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.