Az Európai Unió Tanácsának szakminiszterei csúcstechnológiát alkalmazó infrastruktúra kialakításáról állapodtak meg, amelynek célja egy nagy teljesítményű közös uniós számítástechnikai fejlesztés.
A Tanács tájékoztatása szerint az új európai közös vállalkozás létrehozásával a nagy adathalmazok feldolgozására alkalmas szuperszámítógépek kifejlesztésére lesz lehetőség, amely hozzájárul a kutatáshoz, valamint az ipar digitalizációjához és az adatgazdasághoz.
Mint elmondták, egy ilyen számítógép létrehozásának számos olyan gyakorlati alkalmazása van, amely segítséget nyújthat az ipari és üzleti ágazatok széles skálája, valamint a tudományos élet, a tudományos közösségek és az állami szektor számára. A nagy teljesítményű számítástechnikára fontos szerep hárul az olyan kérdések kezelésében, mint például az éghajlatváltozás előrejelzése, a fejlett orvosi modellezés vagy a mesterséges intelligencia.
Az Európai Nagy Teljesítményű Számítástechnika (EuroHPC) Közös Vállalkozás a köz- és magánszféra közötti partnerség formájában jön majd létre 2018 novemberében és 2026 végéig fog működni, luxembourgi székhellyel.
Az EU 486 millió euró pénzügyi hozzájárulást nyújt majd az általános költségvetéséből: 386 millió eurót a Horizont 2020 nevű kutatási és innovációs keretprogramból, 100 millió eurót pedig az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz elnevezésű programból.
Eddig Ausztria, Belgium, Bulgária, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia kötelezték el magukat amellett, hogy csatlakoznak a közös vállalkozáshoz – számolt be az MTI.