Az elmúlt évek erős gazdasági növekedésében a közép-kelet-európai régió bankszektora különösen jól teljesített. Ezt szakította meg a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági recesszió, amely felgyorsíthatja a konszolidációt – áll a Deloitte friss tanulmányában.
A nemzetközi üzleti tanácsadó vállalat tanulmányának összegzése szerint a kelet-közép-európai bankokat erős tőkepozícióban érte a válság. A tőkemegfelelési mutató stabil maradt 2019-ben, átlagosan 20 százalékos szinten, amely 2018-hoz képest 0,2 százalékpontos növekedést jelentett. A régió átlagos jövedelmezősége szintén stabilan alakult, a sajáttőke-arányos nyereség 12,7 százalék, míg az eszközarányos megtérülés 1,5 százalék volt.
A nem teljesítő hitelek átlagos aránya a kelet-közép-európai régióban 7,2 százalék volt 2019-ben, ami 0,75 százalékponttal alacsonyabb, mint 2018-ban. Ezzel a nem teljesítő hitelek átlagos aránya a régióban 2019 végére történelmi szintre csökkent.
A banki eszközöket vizsgálva a régió legnagyobb szereplője továbbra is az Erste Csoport 8,7 százalékos piaci részesedéssel, a második a KBC Csoport 7,8 százalékos részesedéssel, majd az UniCredit Csoport 6,5 százalékkal.
A magyar OTP Csoport érte el a legmagasabb banki eszköznövekedést a régióban, az elmúlt évek akvizíciós stratégiájának eredményeképpen – jelezte a Deloitte.
A tanulmány szerint a kelet-közép-európai bankszektor még mindig nagyon széttördelt, számos kisebb szereplővel. Mivel a kisebb, kevésbé hatékony szereplők várhatóan nem lesznek képesek egyedül leküzdeni a jövedelmezőséggel és tőkemegfeleléssel kapcsolatos kihívásokat, a Deloitte arra számít, hogy
a konszolidáció a következő évek során nem csak folytatódhat, de fel is gyorsulhat a koronavírus okozta válság hatására.
A tanácsadó cég idén nyáron 69 régiós bankvezetőt kérdezett várakozásairól, ennek alapján a régiós bankvezetők lassabb gazdasági kilábalást valószínűsítettek, 39,1 százalékuk U-alakú gazdasági növekedést várt. A magyar válaszadók 50 százaléka ugyanakkor V-alakú kilábalásra számított.