Kezdőlap Hírek A bostoni Fed-elnök növelné a rövid lejáratú kötvények arányát
No menu items!

A bostoni Fed-elnök növelné a rövid lejáratú kötvények arányát

A bostoni Fed-elnök szerint meg kell fontolni a rövid lejáratú kötvények arányának növelését, mert úgy véli ez nagyobb mozgásteret nyújt a gazdasági visszaesések kezelésében.

Eric Rosengren a FED Bostoni tagja
Eric Rosengren

Eric Rosengren, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) bostoni ágának vezetője egy hongkongi szakmai tanácskozáson kedden határozottan megvédte a monetáris politikai döntéshozóknak a 2008-as pénzügyi világválságra adott egyik legvitatottabb válaszát, a kötvényvásárlásokat.

Charles Evans

Rosengren a harmadik amerikai jegybankár két napon belül, aki kifejtette álláspontját arról, hogy a Federal Reserve-nek milyen államkötvényeket kell tartani és milyen megfontolásokból.

Előzőleg Charles Evans chicagói Fed-elnök szintén Hongkongban, míg philapdelphiai kollégája, Patrick Harker egy frankfurti konferencián tartott előadásában beszélt erről.

Patrick Harker

Rosengren, aki a Fed nyíltpiaci bizottságának szavazati joggal bíró tagja, rámutatott: a rövid lejáratú állampapírok birtoklása segíthet az amerikai jegybanknak egy jövőbeni válság kezelésében, mivel azokat hosszú lejáratú kötvényekre cserélheti le a kamatszint csökkentésének érdekében úgy, hogy közben nem növeli a mérlegfőösszeget.

Az amerikai kincstárjegyek arányának növelése és a Fed kötvényállományában tartott értékpapírok lejáratának gyorsabb csökkentése fontos cél lehet a normalizációs folyamatban. Biztosítaná a szükséges rugalmasságot a Federal Reserve-nek ahhoz, hogy meg tudja hosszabbítani a mérlegében szereplő eszközök futamidejét a következő jelentős gazdasági válság bekövetkeztekor – fejtegette.

Rosengren nem ért egyet azokkal a véleményekkel, hogy részben a Fed mérlegfőösszegének csökkentése tehető felelőssé a pénzpiacok tavaly év végén tapasztalt kilengéseiért. Hangsúlyozta, hogy a mérlegfőösszeget fokozatosan csökkentették, nagyjából ugyanazon paraméterek mellett, a pálya független volt a részvényárfolyamok alakulásától.

A Federal Reserve mérlegfőösszege a 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági világválság kirobbanása előtt nem érte el a 900 milliárd dollárt sem. Ez az összeg a mennyiségi enyhítési politikának köszönhetően majdnem 4500 milliárd dollárra emelkedett. A kötvényállomány lassú és fokozatos leépítését 2017 októberében kezdte el a Fed, és idei márciusi ülésén döntött a program leállításáról.

Rosengren arra számít, hogy az amerikai gazdaság növekedése az első negyedévben meglehetősen gyenge lesz, de az év hátralévő részében valószínűleg jóval közelebb lesz az évesített növekedési ütem a 2-2,25 százalékhoz. Arra intette a befektetőket, ne tulajdonítsanak túl nagy jelentőséget annak, hogy a tízéves amerikai államkötvények hozama a három hónapos kincstárjegyek hozama alá esett.

“Az a tény, hogy nem küzdünk az inflációval, hanem jelenleg azt próbáljuk meg biztosítani, hogy az inflációs várakozások jól lehorgonyozottak legyenek, egy nagyon eltérő gazdasági környezetet jelent ahhoz képest, amit a korábbi ciklusokban láttunk” – mondta.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.