Kezdőlap Hírek A luxusipart is kétségek gyötrik Putyin háborúja miatt
No menu items!

A luxusipart is kétségek gyötrik Putyin háborúja miatt

A világhírű moszkvai GUM áruházat is otthagyhatják a nagy luxusmárkák. Fotó: Bigstock

Már több mint egy hete tart az Ukrajna elleni orosz invázió, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök különleges katonai műveletnek, a NATO pedig brutális háborús cselekménynek nevez. A befektetők azóta igyekeznek a kisebb kockázatú befektetésekbe, például az aranyba átcsoportosítani a vagyonukat. Nem kivételek ezalól a luxuscégek sem.

A luxuscégek, köztük a két francia gigász, az LVMH és a Kering, a svájci Richemont csoport, a milánói székhelyű Prada és a brit Burberry márka részvényei már a háború kitörése után közvetlenül három és hat százalék közötti mértékben estek, nagyjából a legnagyobb európai vállalatokat tömörítő STOXX 600 index négy százalékos esésével összhangban.

Ez annak a jele, hogy a befektetők jelenleg nem számítanak arra, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás sokkal jobban vagy kevésbé befolyásolja a csúcskategóriás divat, szépségápolás és ékszerek eladóit, mint a szélesebb piacot. Luxusipari elemzők azonban jelezték, hogy a háborúnak szélesebb körű hatása is lehet az üzletre, mivel a világgazdaságot érő sokk azzal a kockázattal jár, hogy az ágazat Covid-járványból való kilábalása megszakad.

Bár az ukrán divatipar egyes üzleti vezetői már február azt mondták, hogy felkészültek a katonai invázió lehetőségére, a legtöbben kételkednek abban, hogy a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezik.

Az Ukrajnában jelen lévő nemzetközi divat- és luxuscégek most azon dolgoznak, hogy felfüggesszék működésüket az országban, mivel az ország példátlan humanitárius válságot él át. A cégek szorosan figyelemmel kísérik az Oroszország elleni nyugati szankciók bevezetését is, hogy előre lássák a háború üzletre gyakorolt hosszabb távú hatását.

Luca Solca

Becslések szerint Oroszország és Ukrajna együttesen a globális luxusértékesítések mintegy 4-5 százalékát teszi ki, ami azt jelenti, hogy a fegyveres konfliktus közvetlen hatása az üzletre valószínűleg korlátozott lesz – írta Luca Solca, a Sanford C. Bernstein luxuscikkekkel foglalkozó elemzője.

A konfliktusnak a világgazdaságra gyakorolt hullámhatása azonban jelentős lehet. Solca szerint mivel “az Ukrajna elleni orosz invázióra az USA és az EU kemény gazdasági reakciót adott, az Oroszországgal szembeni szankciók további energiaár- és inflációs kiugrást válthatnak ki, ami viszont a globális GDP-növekedés lassulását vagy akár globális recessziót is eredményezhet“.

Ez viszont kilyukaszthatja a “felső kategóriás fogyasztói jó közérzetet“, ami “a felső kategóriás kiadások hirtelen leállásához – vagy meredek lefelé történő kiigazításához – vezetne. Emiatt az ágazat sokkal alacsonyabb bevételt és nyereségeet érhet el” – zárta Solca.

Zuzanna Pusz

Zuzanna Pusz, a UBS európai luxuscikkekért felelős vezetője szintén úgy véli, hogy a háború kockázatot jelent az ágazat számára. “A növekvő tőzsdei volatilitás és a geopolitikai bizonytalanság rövid távon kockázatot jelenthet a szélesebb fogyasztói hangulatra, különösen a csúcskategóriás luxuscikkek tekintetében, bár ezt egyelőre nehéz megítélni” – mondta.

A piacokat különösen aggasztja, hogy milyen hatással lesz az euróövezet gazdaságára. A Bain tanácsadó cég szerint a világjárvány kitörése óta alacsonyabb nemzetközi turisztikai számok miatt a luxuscikkek eladásai Európában tavaly 19 százalékkal maradtak el a 2019-es, járvány előtti szintektől, de az európai ügyfeleknek történő eladások 15-20 százalékkal nőttek. Az ukrán válság azzal a kockázattal jár, hogy ez a fellendülés megszakad.

Mégis, “nem minden geopolitikai vagy gazdasági sokk váltja ki a GDP-növekedés nagymértékű lassulását” – emelte ki a UBS szakértője.

Az elmúlt húsz évben nyolc olyan negatív geopolitikai és gazdasági sokkot vizsgáltunk, amely az euróövezetet érte. Nem minden sokkot követett a GDP-növekedés lassulása. Számos esetben a növekedés még gyorsult is, feltehetően azért, mert a sokk negatív hatását túlkompenzálta az erős külső környezet. A sokkok többsége rövid ideig, mindössze egy negyedévre terjedt ki” – mondta Pusz.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....

Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében

Nagyszabású, európai uniós támogatással  induló fejlesztési program veszi kezdetét a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek megőrzése és helyreállítása érdekében 415 millió forint értékben

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

Négy magyarországi szállodával bővül a Hilaris Hotels

Tovább folytatódik a Hilaris Hotels dinamikus növekedése: májusban négy új szálloda csatlakozik a lánchoz, tovább erősítve ezzel a lánc jelenlétét az észak-magyarországi és a balatoni régióban.
Hirdetés

Hírek

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....

Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében

Nagyszabású, európai uniós támogatással  induló fejlesztési program veszi kezdetét a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek megőrzése és helyreállítása érdekében 415 millió forint értékben

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében.

1,8 tonnányi, a Velencei-tóban elpusztult halat szállítottak el

Kedd délig 1800 kilogrammnyi elhullott halat szállítottak el a Velencei-tó mellől.

A Magyar Telekom részvény-visszavásárlást indít

A Magyar Telekom május 19-től kezdődően részvény-visszavásárlási tranzakciókat tervez végrehajtani a Budapesti Értéktőzsdén legfeljebb 39,1 milliárd forint értékben - közölte a cég a tőzsde honlapján szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit