A nők szenvedik meg leginkább a megélhetési költségek ugrásszerű növekedését, a jelenlegi fejlődési ütem mellett pedig még 132 év kell ahhoz, hogy a nemek közötti teljes globális egyenlőség megvalósuljon – áll a Világgazdasági Fórum friss jelentésében.
A Világgazdasági Fórum nemek közötti szakadékkal foglalkozó éves jelentése a nemek közti különbségeket és az azok megszüntetésében elért eredményeket méri négy fő területen, mint például az egészség és a gazdasági részvétel.
A jelentés idén 146 országot vizsgált, és kitért a globálisan növekvő megélhetési költségekre is.
“A megélhetési költségek válsága aránytalanul nagy mértékben érinti a nőket” a világjárvány munkaerőre gyakorolt hatása és az “ellátási infrastruktúrához” való hozzáférés hiánya miatt – mondta Saadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója a jelentést kommentálva.
A jelentés hozzátette, hogy a konfliktusok, például az ukrajnai háború és az éghajlatváltozás “aránytalanul nagy mértékben érinti a nőket“. A megélhetési költségek válsága miatt a nőknek még jobban kell küzdeniük, mivel “továbbra is alacsonyabb szinten keresnek és halmoznak fel vagyont” – áll a jelentésben.
Zahidi azt javasolta, hogy a kormányok segítsenek a nőknek visszatérni a munkába, és képezzék ki őket a jövőbeli gazdasági növekedés szempontjából fontos munkakörökre, “különben azt kockáztatjuk, hogy az elmúlt évtizedek eredményei végleg eltűnnek, és elveszítjük a sokszínűség jövőbeli gazdasági hozadékát” – mondta a portálnak.
A jelentés becslése szerint 132 évbe telik majd a nemek közötti szakadék megszüntetése, ami némileg alacsonyabb a tavalyi 136 évnél.
A jelentés rangsorolta az országokat aszerint is, hogy a nemek közötti szakadék hány százalékban zárult be. Eszerint Izland már a 13. egymást követő évben végzett az élen. Az Egyesült Államok a 27. helyen áll, Magyarország pedig a 88. pozíciót foglalja el. (Entrepreneur)