Hirdetés
Kezdőlap Hírek A világ Covid-19 idején
No menu items!

A világ Covid-19 idején

A korona-vírus az egész világon jelen van, ahogy a korlátozások is. Mégis nagyok a különbségek. A legnagyobb példányszámú német hetilap, a Spiegel feltérképezte, merre, hogy élik, élték meg a rendkívüli heteket. Körkép, Fokvárostól Rión és Washingtonon át Bécsig.

Fokváros, Dél-Afrikai Köztársaság

Fotó/Spiegel: Barry Christianson.

A dél-afrikai középosztály a boltzár és kijárási tilalom előtti utolsó perceket alkoholvásárlásra használta, ugyanis azokat a speciális üzleteket, ahol az alkoholos italok  kaphatók  bezárásra ítélte a kormány. Az utolsó napon mindegyik előtt kígyózó sorokat látott a Spiegel riportere.

Az alkoholhiánynál azonban nagyobb problémát okoznak a várható éhséglázadások. A szegénynegyedek egyik napról a másikra élő lakói a gazdasági élet korlátozásával munka és így betevő falat nélkül maradnak. A ’townshipekből’ már a gazdasági leállás utáni első napokban véres összecsapásokról érkezett hírek a lakók és a rendfenntartók között. A jómódúakat már nem csak alkoholkészletük kimerülése, de a várhatóan elszabaduló bűnözés is aggasztja.

Rio de Janeiro, Brazília

Március a legszebb hónap a dél-amerikai metropoliszban: a forró évszakok véget ért, a fülledt, esős hónapok pedig még nem kezdődtek el.

Fotó: Wagner Meier / Getty Images)

Ennek ellenére üresek a híres strandok. Meglepő, de a rióiak tartják magukat a hatósági rendelkezésekhez.

A korona-krízisből a szélsőséges megnyilvánulásairól hírhedt elnök számára politikai válság lett. Amint feltűnik a tévében egyre több brazil nyitja ki az ablakát és kezd el fakanállal ütni egy lábost.

London, Nagy-Britannia

Boris Johnson úgy kezelte a koronát, mint a Brexitet: amikor még nem tudta, melyik a népszerűbb álláspont, a kilépés mellett és ellene is publicisztikát írt. Amikor a vírus felütötte a fejét a kézmosást elegendő védekezésnek tartotta, és arról beszélt, hogy ’minden britnek szent joga pubba járni’. Később bezáratta őket, a vírust pedig ’a II. világháború óta Nagy-Britanniát fenyegető legnagyobb veszélynek’ nevezte. A sors iróniája, hogy a vírus őt is utolérte. Állapota ugyan már kielégítő, de intenzív osztályon kezelték.

A britek legalább annyira tartottak a járványtól, mint a hírhedten rossz állapotú állami egészségügyi ellátórendszer, a NHS összeomlástól. A királyság lakói a rájuk jellemző nyugalommal és iróniával viselik a nehéz napokat. A Spiegel riportere szerint megedzette őket az évekig tartó Brexit-huzavona.

Washington, USA

A legnagyobb példányszámú német közéleti hetilap riportere az amerikai főváros híres sugárútján, a National Mallon autózott, amikor egy lámpánál megállva szokatlan jelentre lett figyelmes: egy sofőr lehúzza az ablakát és ordítani kezd a taxijából egy járdán kocogó ázsiai nővel. A hölgyet hibáztatja a járványért. Végül felé köp, majd elhajt.

Bécs, Ausztria

Tiroli almásrétes, Almdudler üdítőital, zöld veltelini bor – amit szeretnek az osztrákok, és amit a Stumpergasse-i őrs rendőrei készségesen házhoz szállítanak a 65 éven felülieknek az osztrák főváros egyik belvárosi kerületében. Komolyan veszik a szlogenjüket, nem csak védenek, az elmúlt hetekben elsősorban a kijárási tilalom betartatásával a vírustól, de szolgálnak is. A Spiegel riportere szerint a ’disznók’ (Bulle), ahogy a bécsiek a rendőröket hívják, alaposan feltornászták egyébként nem túl magas népszerűségi indexüket.

Bangalore, India

A baloldali irányultságú hetilap riportere az indiai high-tech ipar központjának számító 10 milliós Bangalorében erkélyéről figyeli, amint a szemközti házban egy ötvenes turbános férfi az ablakpárkányon egyensúlyozva próbál egy antennát felszerelni, a kijárási tilalom második napja. A szomszéd valószínűleg unalmát akarj a tévével elűzni.

A máról-holnapra élő indiaiak százmillióinak az unatkozás a legkisebb gondja. Egy napra se engedhetik meg maguknak, hogy munka, kereset nélkül otthon maradjanak, nem, hogy 21-re.

A miniszterelnök, Narendra Modi szerint a kijárási tilalom nélkül ’bozóttűzként terjedne a korona’. ’Ha 21 napig nem maradunk otthon, 21 évvel fogja visszavetni országunkat’ – indokolta a szabadságkorlátozást. A szakértők legalább 300 millió megbetegedést és 2 millió halottat prognosztizálnak az 1,3 milliárdos Indiában, ha nem sikerül megakadályozni a járvány kitörését.

Párizs, Franciaország

A Spiegel riportere 2 hét után először hagyja el a lakását. 14 napja, hogy Macron elnök 20 perces tévébeszédében kihirdette a rendkívüli állapotot. ’Háborúban állunk’ – kezdte a beszédét, amelyben még hatszor megismételte a fordulatot. A franciák többsége akkor megmosolyogta. Két héttel később az utcák valóban olyan kihaltak, mint egy háborúban, a közellátás pedig az ilyen időkből ismert feketepiacokra emlékeztetik az újságírót.

Még az élelmiszer szaküzletek, delikáteszek rolói is lehúzva. Csak a szupermarketek tarthatnak nyitva. Sok tulaj kézzel írt cetlit ragasztott a rolójára: Telefonon, sms-ben vesznek fel rendelést borra, sajtra, gyümölcsre, virágra. ’Az átadást megszervezzük’ – áll a cetliken. Óvatosnak kell lenniük, feketéznek. A riporternek leginkább a kávézók zsúfolt teraszai és az élettel teli utcák hiányoznak. ’Mindaz, ami Párizs egyedülálló atmoszféráját adja.’ Egy idős újságárus, annak ellenére nyitva tart, hogy az üzlet nem megy, sok lap nem érkezik meg. Ő a német megszállás idején látta ilyennek utoljára a francia fővárost.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.