A magyar háztartások bruttó pénzeszközállománya tavaly 11,9 százalékkal 14,8 milliárd euróval (6360 milliárd forint) emelkedett, de ezzel párhuzamosan felgyorsult az adósságállomány növekedési üteme is, amely a 2008-as gazdasági válság óta nem látott ütemben bővült – derül ki az Allianz Globális Vagyonosodási Jelentéséből.
Az összegzés alapján a globális biztosítótársaság 60 ország háztartásának vagyoni és adóssághelyzetét elemző kutatása azt mutatja, hogy Magyarországon pénzügyi eszközökbe tavaly nettó 14,8 milliárd euró áramlott, amely kétszerese a hosszú távú átlagnak. Az egy főre jutó nettó pénzeszközállomány 18 060 euró volt, ezzel Magyarország a 29. helyre került a leggazdagabb országok rangsorában.
Mindhárom eszközosztályban – részvény, bankbetét, biztosítási és nyugdíjpénztári eszközök – jelentősen nőtt a magyarok megtakarítása. A részvényekben, befektetési jegyekben és más, tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírban tartott megtakarítások 12,4 százalékkal emelkedtek. Az új megtakarítások 37 százaléka értékpapírokba áramlott, ami a teljes vagyonportfólió 55 százalékát tette ki.
A biztosítási és nyugdíjpénztári eszközök állománya 7,8 százalékkal, a bankbetéteké 10,8 százalékkal emelkedett tavaly. Előbbi eszköztípus aránya a lakossági vagyonportfólión belül 7 százalék, utóbbi 28 százalék volt.
A lakosság pénzügyi vagyonának bővülésével párhuzamosan felgyorsult az adósságállomány növekedési üteme: a 14 százalékos éves növekedésre a 2008-2009-es gazdasági válság óta nem volt példa.
Az adósságráta (a kötelezettségek GDP-hez viszonyított százalékos aránya) viszont szerény, 25 százalékos szinten maradt, amely jóval a szomszédos országokban mért szint alatt volt.
Az Allianz elemzése szerint a háztartások globális pénzügyi vagyonnövekedése 2021-ben 10 százalékkal, 233 ezer milliárd euróra emelkedett. Az elmúlt három évben a vagyonportfólió értéke mintegy 60 ezer milliárd euróval bővült, amely az eurózóna két éves GDP-jének megfelelő összeg.
A tavalyi vagyonnövekedés fő motorja a dübörgő részvénypiac volt. Az értékpapírvagyon 15,2 százalékkal emelkedett, míg a bankbetétekben lévő megtakarítások értéke 8,6 százalékkal, a biztosítási és nyugdíjpénztárakban lévő eszközállomány pedig 5,7 százalékkal nőtt.
Régiók szerint Észak-Amerikában 12,5 százalékkal, Kelet-Európában 12,2 százalékkal, míg Ázsiában – Japán nélkül – 11,3 százalékkal nőtt a háztartások vagyona 2021-ben.
Az egy főre jutó bruttó pénzeszközállomány az Egyesült Államokban volt a legmagasabb, a 294 240 eurós értéke mintegy hétszerese a vizsgálatban szereplő 60 ország 41 980 eurós átlagnak.
A háztartások eladósodása tavaly egy fokozattal feljebb kapcsolt, az éves 7,6 százalékos növekedés messze felülmúlta a sokévi átlagot és utoljára 2006-ban volt nagyobb ütemű növekedés. Az adósságállomány világszinten 52 ezer milliárd eurót tett ki 2021 végén.
Kiemelték: a feltörekvő piacokon a háztartások adósságállománya kétszámjegyű növekedést mutatott az elmúlt évtizedben és az emelkedés ötszöröse volt a fejlett gazdaságokénak.
Az Allianz elemzése szerint az elszabaduló energiaárak és az infláció miatt a háztartások pénzeszközállománya idén több mint 2 százalékkal zsugorodik, ami reálértéken mintegy 10 százalékos vagyonvesztést jelent. Hasonlóra a 2008-as nagy pénzügyi válság óta nem volt példa.
A középtávú kilátások is borúsak, a pénzeszközállomány nominális átlagnövekedése várhatóan 4,6 százalék körül alakul 2025-ig, szemben az elmúlt három évben tapasztalt 10,4 százalékkal – írták.