Kezdőlap Hírek Áruforgalmi korlátozások az orosz-ukrán háború miatt
No menu items!

Áruforgalmi korlátozások az orosz-ukrán háború miatt

A kép illusztráció. Fotó: Bigstock

Az Európai Unió Tanácsa az orosz-ukrán háború miatt áruforgalmat korlátozó rendeleteket fogadott el és léptetett hatályba. A szankciók Ukrajna Luhanszk és Donyeck régióiból az Európai Unió területére történő árubehozatalra, illetve az Európai Unió területéről az említett két ukrán régióba történő árukivitelre, továbbá az Európai Unió területéről Oroszországba kivinni szánt árukra vonatkoznak az alábbiak szerint – közölte a PwC.

  • A 2022/263/EU tanácsi rendelet alapján, február 24-től Ukrajna Luhanszk és Donyeck régiókból származó mindenfajta árut – főszabályként – tilos az EU területére behozni. A behozatali tilalom alól kivételt jelent például azon termékek behozatala, melyek február 23-a előtt megkötött szerződéseken alapulnak.
  • Február 24-től – főszabályként – tilos a 2022/263/EU tanácsi rendelet II. mellékletében szereplő, vámtarifaszám és árumegnevezés alapján meghatározott, valamennyi iparág által felhasznált termékek és technológiák Ukrajna Luhanszk és Donyeck régióiba történő kivitele. A kiviteli tilalom alól kivételt jelent például azon termékek exportja, melyek február 23-a előtt megkötött szerződéseken alapulnak, illetve olyan kórházi vagy oktatási intézmények részére szánt áruk exportja, melyhez az illetékes hatóság előzetes engedélyt adott. Magyarországon az illetékes hatóság Budapest Főváros Kormányhivatala.
  • Az Oroszország ellen 2014-ben bevezetett szankciókat előíró 833/2014/EU rendeletet módosították február 26-ai hatállyal. A módosításokat kihirdető 2022/328/EU tanácsi rendelet további szigorításokat vezetett be az Oroszországba szánt termékek Európai Unióból történő kivitelével kapcsolatban. Főszabályként tilos bármilyen kettős felhasználású termék Oroszországba történő kivitele, továbbá tilos minden olyan egyéb áru és technológia Oroszországba történő kivitele, melyek hozzájárulhatnak Oroszország katonai és technológiai megerősítéséhez vagy a biztonsági és védelmi fejlesztéséhez. Tilos továbbá a légi közlekedésben, az űriparban felhasználható, illetve a kőolajfeltárásra és kitermelésre alkalmas termékek kivitele is. A kiviteli tilalommal érintett termékek a 833/2014/EU rendelet és a 2022/328/EU rendelet mellékleteiben találhatóak meg. Az említett kiviteli tilalmak alól is vannak kivételek, mint például a február 26-a előtt kötött szerződések alapján történő árukivitel.
  • Fontos továbbá kiemelni, hogy február 28-tól tilos a kettős felhasználású termékek Magyarországról Oroszországba történő kivitele, valamint a már korábban – az Oroszországba irányuló szállításokhoz – kiadott exportengedélyeket az engedélyező hatóság, Budapest Főváros Kormányhivatala február 28-ai hatállyal visszavonta.

Mivel a szankciók hatálya alá tartozó áruk köre igen széles, a PwC javasolja, hogy az Oroszországgal, illetve Ukrajna Donyeck és Luhanszk megyéivel áruforgalmat lebonyolító gazdálkodók az esetleges érintettség feltárása miatt vizsgálják meg a vonatkozó szankciós jogszabályok előírásait.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: februárban 8,7 százalékkal visszaesett az ipari termelés

2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A Wizz Air 14 milliárd eurós ügyfélelégedettségi programot indít

Elindítja Customer First elnevezésű programját a Wizz Air, a légitársaság a következő három évben javítja az ügyfélélményt, a járatok pontosságát, a szolgáltatást, illetve befektet az innovációba és biztosítja a megfizethető repülőjegyeket.

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet