A 65 év felettieknél a vakcina hatékonysága nem igazolt – hangzik a német szakhatóság véleménye. Az AstraZeneca cáfolja ezt. Az EU szakhatósága a napokban általános jelleggel engedélyezheti a készítményt.
Brit és európai ’igen’, német ’igen, de’.
Nagy-Britanniában elsőként, december végén engedélyezték a brit-svéd gyártó oltását. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a napokban adhat zöld utat neki. A német járványügyi hatósági szerepét betöltő Robert Koch Intézet (RKI) Állandó Oltási Bizottsága (Stiko) nyilvánosságra került állásfoglalása szerint viszont nem bizonyított a készítmény hatékonysága a 65 év felettieknél. Ezért csak a fiatalabbaknál javasolja a készítmény használatát.
A hivatalosan még nem közölt szakvélemény szerint, amelyet a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) közölt, nem áll rendelkezésre elegendő adat, amely a vakcina hatékonyságát az idősek esetében is igazolná. Ezért azt
csak a 18 és 64 év közöttieknek ajánlja a Stiko. Esetükben viszont hatékonynak tartja.
A Zeit megkeresésére a Stiko-nál megerősítették, hogy a dokumentum tőlük származik. „A tanulmány készen van, de az illetékes testület még nem hagyta jóvá, ezért nem hoztuk nyilvánosságra.”
Az EMA, az Európai Gyógyszerügynökség várhatóan megkötések nélkül engedélyezi az AstraZeneca készítményét. Ennek birtokában a Cambridge-i központú gyártó minden tagállamban forgalomba hozhatja azt. Ezzel az amerikai-német duó, Pfizer és a BioNTech, valamint a szintén amerikai Moderna után az AstraZeneca oltása rendelkezne harmadikként uniós jóváhagyással.
Egy cél, két út
A Pfizer-BioNTech és a Moderna úgynevezett mRNA-oltást fejlesztett ki. A betűszó az angol ’messenger ribonucleic acid’ kifejezést takarja, ami magyarul ’üzenet (hírvivő) ribonukleinsavat’ jelent: a ribonukleinsavak parányi zsírsavak segítségével bejutnak az emberi szövetekbe, ahol Covid-vírusproteineket állítanak elő. Ezt észleli az immunrendszer és a vírus ellen védekező mechanizmust épít ki. Ez egy új módszer a védőoltás készítésben, amelyet már évek óta kutatnak, de nem került még széleskörű alkalmazásra. Ezzel szemben
az AstraZeneca a klasszikus influenza elleni védőoltások elvén működő készítményt fejlesztett ki.
Ez az ’AZD1222’ hatóanyagot juttatja a szervezetbe, amely egy csimpánzokat támadó megfázást okozó vírus legyengített változata. A hatóanyag egy membránprotein génállományát tartalmazza, amely az oltással beépül a szervezetbe. Ha Covid-vírus jut a testbe, ehhez kapcsolódik hozzá. A membránprotein az immunrendszer segítségével ellenanyagot termelt, amely hatástalanítja a hozzá kapcsolódó COVID 19-vírusát.
„Az eredmények jók, de a számuk nem kielégítő.”
Jens Spahn egészségügyi miniszter a dokumentum kiszivárgása után közölte, hogy azt csak az EMA vizsgálatának lezárása és a vakcina engedélyezése után fogadja el, valamint akkor fogja hivatalosan közölni a Stiko.
Ősz óta kevés adat áll rendelkezésre arról, minként reagálnak az idős szervezetek az AstraZeneca oltására. A meglévő eredmények jók, de a számuk nem kielégítő – vázolta fel a helyzetet Spahn egészségügyi miniszter, aki január óta egyben a konzervatív CDU elnöke és várható kancellárjelöltje.
Sok szakértő már hónapok óta azt javasolja, hogy a brit-svéd oltóanyagot elsősorban fiataloknál alkalmazzák, mert a klasszikus influenza oltásokra, amelynek elvén a vakcina működik az idősebbek rosszabbul reagálnak, illetve náluk kevésbé hatékonyak.
Gyártói és politikai cáfolat
„A legújabb, az Oxfordi Egyetemmel együtt végzett klinikai eredmények világosan mutatják, hogy a vakcina a fiataloknál és az időseknél egyaránt hatásos” – reagált az AstraZeneca szóvivője a Németországból érkező hírekre.
A brit kormányfő, Boris Johnson is megszólalt: „Az oltás nagyon jó, nagyon hatékony, nagyfokú védelmet ad.” Újságírók előtt hozzátette, hogy „Nagy-Britanniában az elmúlt hetekben nagyszámú időst oltottak be vele, akik mind egészségesek.”
A hatékonyság körüli kérdésekkel egy időben jogi vita is kirobbant. Az AstraZeneca és az Európai Bizottság között. Nincsen egyetértés arról, hogy a vásárlási szerződés milyen részeit hozhatja nyilvánosságra Brüsszel. Az Európai Bizottság az átláthatóság érdekében minél többet, az AstraZeneca gazdasági okokból minél kevesebbet akar.
Brüsszelben és a tagállamokban még jobban borzolja a kedélyeket a brit-svéd gyártó napokban tette bejelentése:
A szerződésben vállalt 80 millió helyett csak 31 millió dózist tud szállítani az első negyedévben az EU-nak.
Mindkét probléma téma volt az AstraZeneca vezetője, Pascal Soriot, a Európai Bizottság és tagállamok képviselőinek részvételével tartott válságmegbeszélésen. Utóbbiak a szerződés részbeni titkosságáról is hajlandók tárgyalni, de a 400 millió dózis szerződés szerinti ütemezésben történő szállításából nem engednek.