Kezdőlap Pénzvilág Átláthatóság. Megújult felületen a hazai hitelintézetek adatai
No menu items!

Átláthatóság. Megújult felületen a hazai hitelintézetek adatai

A Magyar Nemzeti Bank a 2018. negyedik negyedévi, a hitelintézetek adatait bemutató közleményével egy időben új statisztikai publikációs felületet vezetett be.

Az új alkalmazás több ábrával, átláthatóbban mutatja be az MNB hazai bankrendszerről publikált adatait. Idén az MNB által kiadott sajtóközlemények mellett az új publikációkat is így fogják megjelentetni.

Az új módszertannal összeállított adatsorok alapján az MNB által felügyelt 13 bankcsoportból, 13 egyedi hitelintézetből, 2 hitelintézetnek minősülő pénzügyi vállalkozásból, valamint 9 fióktelepből álló hitelintézeti szektor 2018. végi 42.111 milliárd forintot kitevő konszolidált eszközállománya az elmúlt három év alatt átlagosan évi 7,3 százalékkal bővült. A bővülésben jelentős szerepe volt a legnagyobb részarányt képviselő bankcsoport regionális terjeszkedésének is – olvasható a jegybank összegzésében.

A MNB összegzése szerint az eszközök között a legnagyobb részarányt képviselő hitelállomány a 2015 végi 21 976 milliárd forintról, 2018 végére 25 439 milliárd forintra, a három év alatt összesen 15,8 százalékkal nőtt. A hitelállomány 2015 és 2017 közötti időszakban a teljes eszközállományénál szerényebb dinamikával bővült. Ez azt eredményezte, hogy az eszközökön belüli részesedése a 2015 végi 64,5 százalékról 2017 végére 59,5 százalékra csökkent, majd 2018 végére ismét nőtt,  60,4 százalékra emelkedett. A kötvényállomány 2015 végén 7 497 milliárd forintot tett ki,  ami 2018 végére 10 433 milliárd forintra nőtt, ez 24,8  százalékos részesedésnek felelt meg.

A hitelállomány részarányának csökkenése és a kötvényállomány növekedése a 2016-17-es időszakra jellemző, 2018-ban már a hitelállomány gyorsuló, 9,8  százalékos növekedésének köszönhetően ellenkező irányú folyamatot lehetett megfigyelni.

A betétállomány stabilan 80 százalék körül részesedik a forrásállományból. A kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok részesedése a 2015 végi 6,5 százalékról 2018 közepére 4,4 százalékra mérséklődött, majd 2018 második felében 4,9  százalékra emelkedett; az állomány értéke 2018 végén 6,7  százalékkal volt alacsonyabb a három évvel korábbinál.

A saját tőke állománya három év alatt 42,3 százalékkal, 4 711 milliárd forintra nőtt, részaránya a három év alatt 9,7 százalékról 11,2 százalékra emelkedett.

Az MNB publikációjában kiemelik: a bankszektor 2018-ban konszolidáltan 648,3 milliárd forintos nettó eredményt ért el, ami  9,6 százalékkal magasabb az előző évinél. Az 56,6 milliárd forintos növekményben döntő szerepe van a működési bevétel 19,0 százalékos emelkedésének. A működési bevétel növekedéséhez 43 százalékkal járult hozzá az úgynevezett egyéb működési eredmény, 26,2 százalékkal a kamateredmény növekedése. A működési költségek 15,4 százalékkal,  176 milliárd forinttal emelkedtek.

A nettó tavalyi eredményt mérsékelte az értékvesztés és céltartalék-képzés: az előző évi 18,2 milliárd forintos értékvesztés és céltartalék-felszabadítással szemben 2018-ban nettó 57,6 milliárd forintos értékvesztés és céltartalék képzés történt – olvasható a jegybank összegzésében. (MTI)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Kiemelkedő lakásépítési engedély Budapesten az első negyedévben

2025 első negyedévében 2704 új lakás épült, ami 2,7 százalékos csökkenés az előző év azonos időszaki, alacsony bázishoz képest.

Már csak két hét van az szja-bevallás beadására

Már csak két hét van az szja-bevallás beadására: május 20-án éjfélig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a dokumentumot.
Hirdetés

Hírek

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Jó hír a devizahitelesek számára

Az árfolyamkockázat hiányos tájékoztatása miatt a devizahiteles szerződések érvénytelenek.Ennek értelmében az adósok csak a kapott tőkével tartoznak, míg az árfolyamkülönbözet és a kamatok terhét a pénzintézeteknek kell viselniük. 

A hűvösebb észak felé fordulnak a nyaralók: Skandinávia az új nyári úti cél

Az elmúlt évek mediterrán hőhullámai és a klímaváltozás hatására egyre több európai utazó a hűvösebb északi desztinációk, ezen belül is főleg a skandináv térség felé fordul a nyári hónapokban. A "coolcation" (hűsítő nyaralás) 2025 egyik legmeghatározóbb utazási trendjévé vált, egyre többen keresik a kellemes hőmérsékletű pihenőhelyeket a tikkasztó meleg elől menekülve.

Vidéken aktívabbak az ingatlanvásárlók

Az ingatlanvásárlók a főváros és Pest vármegye mellett azokban a vármegyékben aktívabbak, ahol óriásberuházások történtek, és már minden negyedik nyaralót kereső budapesti a Duna-menti településeket részesíti előnyben.

A Microsoft hétfőtől megszünteti a Skype-ot

A Microsoft korábbi bejelentésének megfelelően hétfőtől megszűnik a Skype, az internetalapú telefon- és videoszolgáltatás. A cég honlapján közzétett hírlevél szerint a Microsoft a Teams-et fejleszti tovább.

Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek.

Wagner Tibor: a megapixel világcsúcsok után új szegmenssel támad a Xiaomi

Több mint öt év után új korszak kezdődik a hazai telekom piac meghatározó személyisége, Wagner Tibor karrierjében. A Xiaomi magyarországi piacának felépítője és country managere vezető üzleti tanácsadóként folytatja a munkát a kínai cégnél.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.