Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika – és Etiópia? Emberek milliói éheznek a kelet-afrikai országban, amely éppen csak lábadozik a véres polgárháborúból. Ám ez szemmel láthatóan nem akadályozza az etióp kormányt a nagyra törő tervek szövögetésében: Addisz-Abeba kérte, hogy csatlakozhasson a BRICS-országokhoz.
Etiópia hivatalosan is kérte csatlakozását a BRICS-országokhoz – közölte az addisz-abebai külügyminisztérium. “Pozitív választ várunk a BRICS részéről a kérésünkre” – mondta újságíróknak Meles Alem külügyminisztériumi szóvivő a Spiegel beszámolója szerint.
A BRICS egy mozaikszó, egészen pontosan Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika angol neveinek kezdőbetűiből tevődik össze. A kifejezést 2001-ben Jim O’Neill, a Goldman Sachs közgazdásza alkotta meg Brazília, Oroszország, India és Kína felemelkedésének leírására, akkor még csak mint BRIC. Az első BRIC-csúcstalálkozót 2009-ben tartották Oroszországban. Dél-Afrika 2010-ben csatlakozott, akkor változott a név BRICS-re. Ez Eriópia reményei szerint hamarosan BRICSE-re módosul.
Éhezés és polgárháború
Etiópia Afrika második legnagyobb népességű országa, de gazdasága a Nemzetközi Valutaalap szerint csak az 59. helyen áll a világon, és alig fele akkora, mint a legkisebb BRICS-tag Dél-Afrika. Az országban a Welthungerhilfe adatai szerint januárban még mindig 22 millió ember – a lakosság mintegy egyhatoda – éhezett. A szomszédos Szudánban a közelmúltban zajló harcok súlyosbították a térség amúgy is instabil helyzetét.
Etiópia ráadásul csak 2022 novemberében vetett hivatalosan véget a két évig tartó polgárháborúnak. Az etióp kormány 2020 novembere óta véres konfliktusban állt a TPLF, a tigréi védelmi erők csapataival. A két fél 2022. november 2-án békemegállapodást kötött. A megállapodás véget vetett Tigré blokádjának.
A tigréi konfliktus akkor az etióp erők offenzívájával kezdődött, miután a TPLF kétségbe vonta a Nobel-békedíjas Abiy Ahmed miniszterelnök központi kormányának tekintélyét. A harcok hatalmas humanitárius válságot és élelmiszerhiányt idéztek elő az ország északi régiójában. Legalább kétmillió ember kényszerült lakóhelye elhagyására. Egy amerikai becslés szerint mintegy félmillió ember halt meg a konfliktusban.
Tavaly Argentína, a világ 23. legnagyobb gazdasága bejelentette, hogy megkapta Kína hivatalos támogatását a BRICS-országokhoz való csatlakozáshoz. A BRICS-országok a világ népességének több mint 40 százalékát és a világgazdaság mintegy 26 százalékát adják.