Kezdőlap Világgazdaság Az éhezésből a felemelkedő országok közé vágyik az afrikai állam
No menu items!

Az éhezésből a felemelkedő országok közé vágyik az afrikai állam

Illusztráció: Bigstock

Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika – és Etiópia? Emberek milliói éheznek a kelet-afrikai országban, amely éppen csak lábadozik a véres polgárháborúból. Ám ez szemmel láthatóan nem akadályozza az etióp kormányt a nagyra törő tervek szövögetésében: Addisz-Abeba kérte, hogy csatlakozhasson a BRICS-országokhoz.

Etiópia hivatalosan is kérte csatlakozását a BRICS-országokhoz – közölte az addisz-abebai külügyminisztérium. “Pozitív választ várunk a BRICS részéről a kérésünkre” – mondta újságíróknak Meles Alem külügyminisztériumi szóvivő a Spiegel beszámolója szerint.

A BRICS egy mozaikszó, egészen pontosan Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika angol neveinek kezdőbetűiből tevődik össze. A kifejezést 2001-ben Jim O’Neill, a Goldman Sachs közgazdásza alkotta meg Brazília, Oroszország, India és Kína felemelkedésének leírására, akkor még csak mint BRIC. Az első BRIC-csúcstalálkozót 2009-ben tartották Oroszországban. Dél-Afrika 2010-ben csatlakozott, akkor változott a név BRICS-re. Ez Eriópia reményei szerint hamarosan BRICSE-re módosul.

Éhezés és polgárháború

Etiópia Afrika második legnagyobb népességű országa, de gazdasága a Nemzetközi Valutaalap szerint csak az 59. helyen áll a világon, és alig fele akkora, mint a legkisebb BRICS-tag Dél-Afrika. Az országban a Welthungerhilfe adatai szerint januárban még mindig 22 millió ember – a lakosság mintegy egyhatoda – éhezett. A szomszédos Szudánban a közelmúltban zajló harcok súlyosbították a térség amúgy is instabil helyzetét.

Etiópia ráadásul csak 2022 novemberében vetett hivatalosan véget a két évig tartó polgárháborúnak. Az etióp kormány 2020 novembere óta véres konfliktusban állt a TPLF, a tigréi védelmi erők csapataival. A két fél 2022. november 2-án békemegállapodást kötött. A megállapodás véget vetett Tigré blokádjának.

A tigréi konfliktus akkor az etióp erők offenzívájával kezdődött, miután a TPLF kétségbe vonta a Nobel-békedíjas Abiy Ahmed miniszterelnök központi kormányának tekintélyét. A harcok hatalmas humanitárius válságot és élelmiszerhiányt idéztek elő az ország északi régiójában. Legalább kétmillió ember kényszerült lakóhelye elhagyására. Egy amerikai becslés szerint mintegy félmillió ember halt meg a konfliktusban.

Tavaly Argentína, a világ 23. legnagyobb gazdasága bejelentette, hogy megkapta Kína hivatalos támogatását a BRICS-országokhoz való csatlakozáshoz. A BRICS-országok a világ népességének több mint 40 százalékát és a világgazdaság mintegy 26 százalékát adják.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.