A közelgő El Niño okozta szélsőséges időjárási viszonyok miatt a világ nagy kávétermelő országaiban – köztük Vietnamban, Indonéziában és Brazíliában – a robustatermés olyan jelentős mértékben károsodhat, ami a kávé árának ugrásszerű emelkedését eredményezheti.
“A most már széles körben várt El Niño felerősítette a termelés csökkenésétől való félelmet Vietnamban és Indonéziában, két jelentős robustatermelő országban” – közölte a Fitch Solutions kutatási egysége friss jelentésében.
A robusta kávébabok keserű ízükről és magasabb savtartalmukról ismertek, és több koffeint is tartalmaznak, mint a jobb minőségű és drágább arabica.
A brazil robustatermést a jelentés szerint a szárazság is negatívan érintette. Ez azt jelenti, hogy az instant kávé és az eszpresszó ára, amelyet gyakran robustababból készítenek, nyomás alá kerülhet az ellátási gondok és a robusta iránti, a szokásosnál erősebb kereslet közepette, mivel a fogyasztók az arabica olcsóbb helyettesítői felé fordulnak – írja a jelentés alapján a CNBC.
Az El Niño egy olyan időjárási jelenség, amely jellemzően a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárási körülményeket hoz a Csendes-óceán középső és keleti trópusi részén. A klímatudósok előrejelzése szerint az idei El Nino 2023 második felében jöhet el.
Ráadásul Délkelet-Ázsiában május közepén rekordmeleg volt. “Délkelet-Ázsia szerte az El Niño az átlagosnál alacsonyabb csapadékmennyiséggel és magasabb hőmérséklettel jár, mindkettő csökkenti a kávétermést” – áll a jelentésben.
Az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) szerint Vietnam, Indonézia és Brazília a legnagyobb robustatermelők.
Carlos Mera, a Rabobank agrárárupiacokért felelős vezetője a termelés 10%-os csökkenését prognosztizálja, vagyis mindössze 11,2 millió zsák robusztára számít a következő termés betakarításakor.
2016-ban az El Niño okozta vízhiány Vietnamban és Indonéziában közel 10%-os globális termeléscsökkenéshez vezetett a kutatócsoport statisztikái szerint.
De egy El Niño-évben “nem szokatlan” az sem, hogy Vietnamban és Indonéziában a robustabab termelése “20%-kal csökken” – mondta Shawn Hackett, a Hackett Financial Advisors árutőzsdei brókercég elnöke a CNBC-nek.
A robusta iránti növekvő kereslet
A világ kávétermelésének 40%-át a robustabab teszi ki, a fennmaradó 60%-ot pedig az arabicababok. Az arabica kávébabot általában jobb minőségűnek tartják, és magasabb árat szabnak meg rá, mint a robustára.
A globális gazdasági nyomás azonban a keresletet a robusta, a gyengébb minőségű kávébab felé billenti. A robusta árát támogatja, hogy a kávétermékek gyártói és a fogyasztók a robusta kávébabot a drágább arabica kávébabra cserélik, hogy az inflációs időkben költséget takarítsanak meg.
A robusta ára nemrégiben 15 éves csúcsra, tonnánként 2783 dollárra emelkedett. Az Intercontinental Exchange adatai szerint a júliusi határidős ügyletekre tonnánként 2608 dolláron kereskedtek.
Emellett az arabicabab a robustababhoz képest 2019 óta a legalacsonyabb szintre esett a viszonylag olcsóbb kávébab iránti megugró kereslet miatt.
“Ázsia általánosságban véve jobban megkedvelte a robustát, mint az arabicát, és mint ilyen, a robusta iránti kereslet sokkal gyorsabban nő, mint az arabica iránti kereslet” – mondta Hackett.