November 27-én Brüsszelben rendezték meg az Európai Unió tizenkettedik tematikus konferenciáját, amelynek középpontjában az uniós kutatás-fejlesztés állt. A EU számos tagországából érkeztek előadók, kutatómunkájuk eredményeit ismertették.
Az Európai Parlament épületében tartott konferenciát az EP elnöke, Antonio Tajani nyitotta meg, aki rámutatott, a kutatás-fejlesztés életünk elválaszthatatlan része lett, elég csak azokra a technológiai vívmányokra gondolnunk, amelyek az egészségünket, az életminőségünket, a biztonságunkat és a környezetünk fenntarthatóságát javítják.
Kiemelte: az Európai Unió törekvése, hogy a kontinensen tartsa a magasan képzett kutatóit és Kínát megelőzve a világ vezető nagyhatalma legyen a kutatás-fejlesztésben. Hozzátette, az európai kutatás-fejlesztés egyre több munkahelyet teremt, nem utolsósorban erősíti a kis- és középvállalkozásokat, védi az EU gazdaságát.
A konferencián felszólalt Carlos Moedas, az Európai Bizottság kutatás-fejlesztésért felelős biztosa is, aki rögzítette, az Európai Unió által kitűzött cél, hogy minden tagállama legalább GDP-je 3%-át fektesse kutatás-fejlesztésbe. Elmondta: 2014 óta a Horizont 2020 elnevezésű program is fut, amely eddig több mint 18 ezer projektet támogatott, összesen mintegy 31 milliárd euróval. Az összességében közel 79 milliárd eurós költségvetésből gazdálkodó program kiemelt célja, hogy a tudományos áttörésekből üzleti lehetőségeket biztosító innovatív termékek és szolgáltatások szülessenek. Ezért a kutatástól a piaci hasznosításig terjedően az innovációs lánc minden szakaszához támogatást nyújt.
Az Európai Unió által támogatott projektek közé tartozik az űrkutatás, a mellrákkutatás, az ebola elleni harc, a légi közlekedés még biztonságosabbá tétele, a megújuló energiákkal kapcsolatos és a robotizációval foglalkozó kutatások, valamint számos környezetvédelmi és egészségügyi kutatás.