Az Európai Bizottság 1,23 milliárd euróval támogat különböző egészségügyi kezdeményezéseket, amelyek célja a mentális betegségek kialakulásának hatékony megelőzése, a magas színvonalú és megfizethető mentális egészségügyi ellátáshoz és kezeléshez való hozzáférés valamint a gyógyulás utáni társadalmi visszailleszkedés előmozdítása – jelentette be szerdán a brüsszeli testület.
A koronavírus-járványt megelőzően a felmérések szerint mintegy 84 millió ember küszködött mentális betegséggel az EU-ban, és ez a helyzet az elmúlt években tapasztalt példátlan válságok miatt tovább romlott. A mentális egészségügyi problémák összköltsége – amely magában foglalja az egészségügyi rendszerek és a társadalombiztosítási programok költségeit, valamint az alacsonyabb foglalkoztatottságot és munkavállalói termelékenység csökkenését is – a becslések szerint az uniós országok GDP-jének több mint 4 százalékát teszi ki, ami évente több mint 600 milliárd eurónak felel meg.
A bizottság olyan programokba kíván beruházni, amelyek a szakpolitikákon átívelő módon járulnak hozzá a mentális egészség megerősítéséhez, valamint elérhetőbbé teszik a mentális betegségek kezelését és az ellátását. Az intézkedések magukban foglalják a szakembereknek szóló képzési és csereprogramokat, valamint a mentális egészséggel kapcsolatos tagállami szintű reformok technikai támogatását.
A testület ezenkívül különös figyelmet fordít az olyan intézkedésekre, amelyek a fejlődésben levő gyermekek és a fiatalok mentális védelmét támogatják a legsérülékenyebb életkorban, tekintettel a fokozottan jelentkező nyomásokra és kihívásokra. A testület ezenkívül célzott támogatást nyújt olyan projekteknek, amelyek a kiszolgáltatott csoportok, például az idősek, a nehéz anyagi helyzetben lévők, vagy a migránsok illetve menekültek mentális egészségének védelmét segítik elő. (MTI)