Kezdőlap Világgazdaság Az EU új forrást talált az orosz gáz helyettesítésére
No menu items!

Az EU új forrást talált az orosz gáz helyettesítésére

Az afrikai és az ázsiai LNG lehet a megoldás. Illusztráció: Bigstock

A Moszkvától való gázfüggőség csökkentése érdekében az Európai Unió fokozná az Afrikával való együttműködést, mivel a fekete kontinens országai – különösen Nigéria, Szenegál és Angola – nagyrészt kiaknázatlan lehetőségeket kínálnak a cseppfolyósított földgáz (LNG) tekintetében – derül ki egy uniós dokumentumtervezetből.

Az Európai Bizottság a tervek szerint még ebben a hónapban elfogadja a külső energiakapcsolatokról szóló dokumentumot, amely része annak a csomagnak, amely a Moszkvától való energiafüggőség csökkentésére irányuló terv végrehajtását szolgálja – számolt be a Bloomberg.

Mint ismert, az EU deklaráltan el akar távolodni legnagyobb beszállítójától, miután Vlagyimir Putyin inváziót indított Ukrajna ellen. Az energiastratégia-tervezet célja továbbá, hogy felkészítse a régiót arra, hogy 2030-ig 10 millió tonna megújuló hidrogént importáljon az Oroszországból származó gáz helyettesítésére, összhangban az EU ambiciózus zöld megállapodásával, amely a fosszilis tüzelőanyagoktól való elszakadást és az évszázad közepére az éghajlat-semlegesség elérését célozza.

A dokumentum szerint az EU azon terve, hogy 50 milliárd köbméterrel növelje az LNG-importot és 10 milliárd köbméterrel növelje az Oroszországtól eltérő országokból származó vezetékes gázszállításokat, a hagyományos szállítókkal való kapcsolatok új alapokra helyezését és a kereskedelem kiterjesztését az új, feltörekvő szállítókra igényli.

A kulcsfontosságú lépések közé tartozik az Egyesült Államokkal kötött megállapodás teljes körű végrehajtása, amely 2022-ben további 15 milliárd köbméter LNG szállításáról, 2030-ig pedig évente mintegy 50 milliárd köbméter szállításáról szól. További cél, hogy idén nyárig háromoldalú szándéknyilatkozatot írjanak alá Egyiptommal és Izraellel az Európába irányuló LNG-szállítások fokozására.

A blokk azt is tervezi, hogy támogatja az Azerbajdzsánból gázt szállító déli gázfolyosó kapacitásának megduplázását évi 20 milliárd köbméterre. És miközben Kanadával közösen munkacsoportot hoztak létre, hogy megvizsgálják a gázszállítások növelését a következő években, Japán és Dél-Korea már több LNG-szállítmányt is átirányított Európába.

“Katar készen áll arra, hogy megkönnyítse a csereügyleteket az ázsiai országokkal. Ami a vezetékes gázt illeti, Norvégia már növelte az Európába irányuló szállításait, illetve Algéria és Azerbajdzsán is jelezte erre irányuló szándékát”

– áll a bizottság stratégiatervezetében.

Az EU végrehajtó szerve a dokumentumban azt is leszögezte, hogy a blokknak azon kell dolgoznia, hogy “nyitott, rugalmas, likvid és jól működő globális LNG-piacokat” biztosítson, mind a főbb termelők – például az Egyesült Államok, Ausztrália és Katar -, mind a fogyasztók – köztük Kína, Japán és Dél-Korea – számára.

Az európai vásárlások növekedése, amely a növekvő globális kereslet és a már most is magas LNG-árak közepette történik, hatással lesz a globális kereskedelemre.

Az EU-nak is következetes jelzéseket kell küldenie a piac felé, hogy a rövid- és középtávú szükségletek és a hosszabb távú célok között egyensúlyt teremtsen. Mindehhez sokkal összehangoltabb gázpolitikára van szükség az unió piaci és politikai súlyának kihasználása, valamint a közös fellépés eszközének kidolgozása érdekében” – olvasható a dokumentumban.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.