Az elmúlt időszak bizonytalansága az ingatlanpiacon is érezhető változást okozott. A használt lakások áremelkedése lelassult, az új építésűeké viszont az átlagos mértékben folytatódott, így az idei első negyedévben elérte a 2015-ös átlagár kétszeresét.
A 2021-es év eddigi időszaka egy általános fellendülést mutat a teljes lakáspiacon, az ingatlan értékesítés 15%-kal magasabb az előző év aktuális időszakához képest.
Mi történt az új építésű ingatlanok piacán?
Folyamatos növekedés figyelhető meg évről évre, nem csupán az értékesített lakások számában, hanem arányában is:
- 2020 első negyedévében az értékesített 17 ezer 500 lakásból ötszáz volt új építésű, ami az összes eladott lakás 3 százaléka. Ezzel szemben 2021 első negyedévében 20 ezer lakást értékesítettek, amelynek 4 százaléka, nyolcszáz darab volt új ingatlan.
- Az idei első 3 hónapban 6946 építési engedélyt adtak ki, amely ugyan 1,2%-os csökkenést mutat, az átadott lakások száma viszont 29%-kal meghaladja a tavalyi év azonos időszakának értékét.
- Az értékesítési céllal épült lakások száma a 2020 első negyedévi 2 ezer 700-hoz képest az aktuális időszakban 4 ezer 400 volt.
2021 első negyedévében az épített lakások területi megoszlásában erősen dominál Pest megye, azon belül is Budapest, amelyet az ingatlannet.hu adatai is igazolnak. A hirdetőportálon jelenleg több mint 80 ezer eladó ingatlan található, ezek közül tízezer új építésű, amelyből közel kétezer a fővárosban helyezkedik el.
Egy új lakás átlagos ára 36,1 millió forint volt az első 3 hónapban, ami csupán 1,7 százalék emelkedés az előző évhez képest. A legmagasabb átlagos négyzetméterár Budapesten volt, ami 8 százalékkal haladta meg a 2020-as értéket. A megyeszékhelyeken átlagosan 18 százalék, a kisebb városokban 24 százalék, a községekben pedig 34 százalék drágulás figyelhető meg.
Területi átrendeződés zajlik a használt lakások piacán?
Az eladott 20 ezer ingatlan közül 19 ezer 400 volt használt, amelyeket főként a kisebb településeken és községeken értékesítettek. Az elmúlt években a nagyvárosok súlya ezen kategórián belül folyamatosan csökkent, azonban az idei első negyedévben ez változni látszik. Továbbra is a kisebb települések dominálnak, arányuk azonban 63 százalékról 59-re csökkent. Területi szempontból az Alföld és az Északi régió emelkedik ki, itt adták el a használt lakások 48 százalékát.
Átlagosan egy ilyen ingatlan 18,6 millió forintba került, ami egy százalékos visszaesést jelent az előző évi átlaghoz képest. Átlagos négyzetméterár szempontjából az új lakásoktól eltérő változás figyelhető meg a KSH adatai alapján:
- A budapesti használt lakások esetén nem történt emelkedés
- A kisebb városokban 7 százalékos, a községekben 10 százalékos csökkenés figyelhető meg.
- Áremelkedés csupán a megyeszékhelyeken történt, ahol átlagosan 10 százalékkal emelkedett a négyzetméterár.ÖsszefoglalvaA növekvő értékesítés a piac erősödését mutatja, és habár még jelenleg is a használt lakáspiac dominál, az új építésű ingatlanok egyre nagyobb szeletet tesznek ki. Az épített lakások esetén Pest megye, a használtak esetén a vidéki települések szerepe a jelentősebb. A teljes piacot tekintve Budapest mellett Győr és Debrecen is kiemelkedő szereppel bír. Az új lakások piacán országos szinten, a használt lakások esetében azonban csak a megyeszékhelyeken történt áremelkedés. Az MNB lakásárindexe alapján a vidéki nagyvárosokban 8,8 százalékkal, a községekben 10,8-al, Budapesten 2,1 százalékkal nőttek a lakásárak. Ez országosan 8,2 százalék átlagos növekedést jelent.Összességében tehát elmondható, hogy a lakáspiac kezd felébredni a világjárvány okozta bizonytalanságból.