Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Beszerzésimenedzser-index: átlag feletti július
No menu items!

Beszerzésimenedzser-index: átlag feletti július

Illusztráció: Bigstock

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 57,8 pont, tovább emelkedett a júniusi 57,0 pontról – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A válaszadók tizenötödik hónapja az előző hónaphoz képest kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A most mért szezonálisan kiigazított júliusi indexnél 1995 óta csupán egyszer, 2014-ben volt magasabb júliusi index.

A felmérésben vizsgált részindexek – a szállítási átfutási idők indexét kivéve – bővülést jeleznek. A foglalkoztatottságindex 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban is, immár tizedik alkalommal.

A vásárolt készletek szintje júniushoz képest 2 százalékponttal emelkedett és stabil bővülést mutat. A külpiaci mutatók szintén bővülési tendenciáról adnak képet, akárcsak a beszerzési árak és beszerzési mennyiség indexe. A késztermékkészletek szintje ugyancsak bővülést mutat – ismertette az MLBKT.

A termelési mennyiség indexe a június havi értékhez képest nőtt, és 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizenhetedik alkalommal, 1995 óta ez a legmagasabb júliusi érték.

Az új rendelések indexe növekedett, 50,0 pont fölött maradt, ami jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. 1995 óta ez a legmagasabb júliusi érték.

A szállítási átfutási idő nőtt júniushoz képest, de az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben és ebben az évben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi júliusi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb 1995 óta.

A beszerzési mennyiség indexe enyhén csökkent júniushoz képest, de 50,0 pont fölött van tizenhatodik alkalommal két hónap szűkülés után. A bővülés üteme lassult az előző hónaphoz képest. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, emellett a legmagasabb júliusi adat.

A beszerzési árak esetében a júliusi index tovább emelkedett, bőven 50,0 pont felett maradva nagyon erős árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazítással hatodik hónapja lesznek magasabbak. A mostani részindexérték 1995 óta vizsgálva a legnagyobb júliusi érték.

A késztermékkészletek indexe júliusban ismét alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de továbbra is bővülésre utal. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legmagasabb e havi indexérték 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az exportindex csökkent júniushoz képest, de 50,0 pont fölött maradva bővülést mutat. A másik külpiaci mutató, az importindex szintén bővülést mutat, de a növekedés erősebb ütemre utal.

Jelentősebb áremelkedést jeleztek júliusban a válaszadók acél, cukor, egész nyúl, karton, máj, palack, sárga réz és saválló rozsdamentes alumíniumcső esetében. Hiány volt acélból, bútorlapból, cementből, chipből, címkéből, csomagolóanyagból, elektronikai cikkekből, fából, fali lámpából, fémből, gumi alapanyagból, kartonból, készárúból, kiszerelési anyagból, kötőelemből, lemezből, öntödei alkatrészekből, palackból, papírból, rétegelt lemezből, speciális elektronikai eszközökből, üvegből, vasból, vászonból, valamint vasöntvényből.

Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadók – tájékoztatott a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Adventi szeretetvendégség az Ökumenikus Segélyszervezetnél

Egy hívás 500 forint adomány, így 4 hívás egy tál meleg ételt jelenthet egy rászorulónak.

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.