Noha Bill Gates rengeteg időt tölt azzal, hogy a globális egzisztenciális fenyegetésekre, például az éghajlatváltozásra és a jövőbeli világjárványokra felhívja a figyelmet, mégis azt mondja, hogy “nagyon optimista” az emberiség földi jövőjét illetően.
A Microsoft dollármilliárdos társalapítója szerint a jelenlegi és a jövő generációk előtt álló kihívások ellenére is bárki, aki a következő évtizedekben születik, jobb helyzetben lesz, mint a történelem bármely korábbi időpontjában született emberek.
“Még mindig nagyon optimista vagyok, hogy sokkal jobb lesz 20, 40 vagy 60 év múlva megszületni, mint bármikor a múltban” – mondta Gates az ausztráliai Sydneyben működő Lowy Intézetben a CNBC beszámolója szerint.
Gates megjegyezte ugyanakkor, hogy a világ tele van elkeserítő tendenciákkal, mint például a Covid-19 világjárványra adott elégtelen globális válasz, a kormányok kudarca az éghajlatváltozás kezelésére kitűzött célok teljesítésében és a politikai polarizáció fokozódása az Egyesült Államokban.
Októberben egy Gallup-felmérés szerint az amerikaiaknak csak 42%-a hisz abban, hogy a mai fiatalok “jobb életszínvonalat” fognak élni, mint a szüleik. Ez a szám 18 százalékponttal alacsonyabb, mint 2019-ben, és a Gallup szerint a korábbi hasonló közvélemény-kutatások alapján a legalacsonyabb érték az elmúlt nagyjából három évtizedben.
A pesszimisták azonban nem látják a teljes képet, mondta Gates: “Könnyen lehet, hogy néhány ilyen trend alapján negatívabb képet kapunk, mint ami véleményem szerint igazságos lenne.”
Gates rámutatott a közegészségügyben elért eredményekre, és megjegyezte, hogy az öt év alatti gyermekek halálozási aránya világszerte a felére csökkent az elmúlt két évtizedben.
“Rengeteg innováció lesz, amely az emberi állapot általános javulását lehetővé teszi. Kezelni fogjuk az elhízást, meg fogjuk gyógyítani a rákot, ki fogjuk irtani a gyermekbénulást”
– mondta Gates.
Gates dicsérte az olcsó és hatékony zöld energiával kapcsolatos technológiák lehetőségeit is az elmúlt években, valamint a technológiai fejlődést, amely lehetővé teszi, hogy az oktatási és az egészségügyi dolgozók nagyobb mértékben elérjék az egész világot.
“A világ IQ-jának mennyisége, az innováció előmozdítására szolgáló eszközeink minősége, legyen szó akár az egészségügyről, akár az energiáról, akár az oktatásról, fantasztikus dolgok” – mondta Gates.
Ha visszatekintünk a történelemre, akkor egyértelmű, hogy a dolgok csak egyre jobbak lesznek – tette hozzá.
“Nagyítsuk ki a képet, és mondjuk azt, hogy: oké, hol voltunk 300 évvel ezelőtt?” – kérdezte Gates, megjegyezve, hogy az emberek átlagos élettartama az elmúlt három évszázadban jelentősen javult. Az 1700-as években az átlagember 40 éves kora előtt halt meg. Ma a várható élettartam az Egyesült Államokban 76,1 év.
“Nem számított, hogy király vagy koldus voltál-e, hatalmas csecsemőhalandóság és rendkívül alacsony írástudás volt a jellemző rád” – mondta Gates. “Tehát az emberi innováció egy fenomenális történet” – tette hozzá.
Gates ugyanakkor megjegyezte, hogy az innováció nem garantálja a pozitív eredményeket: a technológiai és tudományos fejlődés veszélyes fejlesztésekhez vezethet, mint például a nukleáris fegyverek vagy a bioterrorizmus.
“A modernitás kockázatokkal is jár. De összességében hihetetlenül optimista vagyok” – zárta beszédét.