Digitális Jólét Hitelprogram indul szeptember elsején. Ennek keretében a kis- és középvállalkozások a digitális fejlesztéseikhez igényelhetnek kamatmentes hitelt.
Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter a program kapcsán kifejtette: ha megnézzük, hogy mi zajlik a körülöttünk lévő világban a technológia területén, olyan folyamatokat látunk, amelyek egyik ipari forradalmat sem jellemezték korábban. Közéjük tartozik a digitalizáció és mindaz, amelynek eredményeként majd valamilyen másfajta eszköz, az összes bonyolultságával helyettesíteni fogja a munkánkat.
Ez a folyamat, nem egy jövőbeni dolgot jelent, ez ma már zajlik és teljesen át fogja rendezni a munkaerő piacot. Becslések vannak arra, hogy azok a gyerekek akik ma elkezdik az iskolát, amikor onnan kikerülnek körülbelül 12-16 év múlva olyan munkakörben dolgoznak majd, amilyen munkakör ma még nem is léteznek, és nem is ismerjük a tartalmát. Viszont egy biztos, hogy ezek a munkakörök, valamilyen módon ehhez a digitális világhoz kapcsolódni fognak.
Szavai szerint megváltoznak a döntési mechanizmusok is. Az eddigi ipartörténelmi döntéseket általában mi hoztuk, emberek, akik megpróbáltuk valamilyen módon a körülöttünk lévő világot befolyásolni. Itt is lényegi változás történik, és ezért is van az, hogy ez a forradalom nem hasonlítható össze az eddigiekkel. Annak a feltétele, hogy egy mesterséges intelligencia, egy számítógép valamilyen döntést tudjon meghozni, eléggé összetett.
Ezért a mai irányítási rendszerek, átalakulnak és adatokon fognak alapulni azzal a mennyiséggel, ami a körülöttünk lévő világban elérhető. Ez tesz alkalmassá bennünket arra, hogy a megfelelő információk alapján a jövőre vonatkozó számításokat el tudjunk végezni.
Ez a világ nagyon sokféle módon fog leképeződni – tette hozzá. A magyar kormány néhány évvel ezelőtt ezt a folyamatot ismerte fel és ennek szellemében teremti meg azokat a stratégiákat, azokat a technológiai platformokat – 5G, Ipar 4.0, mesterséges intelligencia-, amelyek a magyar gazdaságot felkészítik erre az új világra. Ennek a stratégiai része, a Digitális Jólét Program.
A Digitális Jólét Programhoz kapcsolódó Digitális Jólét Hitelprogram a számítások szerint 300-400 magyar magyar kis- és középvállalkozások felkészülését segíti a digitalizáció kihívásaira.
Bernáth Tamás, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója a konstrukciót jellemezve elmondta: a szeptember elejétől igényelhető nulla százalékos kamatozású hitel a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) rendelkezésre álló 7,5 milliárd forint keretből nyílik meg.
Az igénylők 5 millió forint és 200 millió forint között összegre számíthatnak akkor, ha az előminősítésen elképzeléseiket megfelelőnek tartják. Az igénylésre az MFB Pontokon lesz lehetőség, a maximális futamidő 7 év, ami alatt a feltételek nem változnak.
A Digitális Jólét Hitelprogram keretében a cégek digitális termékek és szolgáltatások fejlesztését célzó projekteket valósíthatnak meg, de bizonyos feltételek mellett elszámolható tárgyi eszköz beszerzése, immateriális javak vásárlása, szolgáltatási tevékenységhez kapcsolódó költség, díjak, jogi, közjegyzői, szabadalmi költség, hazai kiállításon vagy vásáron való részvétel, külpiaci terjeszkedést segítő szolgáltatás, a projekt szakmai megvalósításában közreműködő munkatársak személyi jellegű ráfordítása, útiköltség, kiküldetési költség, általános költség és irodabérlés is.
AzÜzlet.hu kérdésére, miszerint a most bejelentett keret mennyire egy szélesebb program elejét jelenti, Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter kifejtette, a keret még bővülhet. Ugyanakkor fontosnak tartotta megemlíteni: ez, hogy nem egy vissza nem térítendő támogatásról, hanem egy – igaz kedvező feltételekkel folyósított -, normál hitelkonstrukcióról van szó, a kormány szándéka szerint a kis és közepes vállalatok sokkal üzletszerűbb működéséhez fog vezetni.
Ennek ellenére azt gondolom – folytatta a miniszter -, hogy itt sem engedhetjük meg, hogy ezeket a vállalkozásokat teljesen magukra hagyjuk, ezért megpróbálunk szakmai támogatási konstrukciót is társítani ehhez a hitelkonstrukcióhoz.
Vagyis nem csak hitelt adunk, hanem ahol ez szükséges ott a menedzsmentben történő támogatás is szóba jöhet és ezeknek a cégeknek, többfajta konstrukcióban akár a hazai akár a külföldi piacokon való megjelenését is szeretnénk támogatni. Ez pedig így mégiscsak egy komplexebb csomag, mert az elmúlt időszak tanulsága az, hogy a pénz önmagában nem elég. Különösen egy újrainduló, harminc éves kultúrával rendelkező piacon fontos ezt a plusz támogatást is hozzáadni – összegzett a miniszter.