Diplomáciai értesülések szerint közel a megállapodás a Nagy-Britannia rendezett kiválásának feltételeiről szóló szerződésről. A felek képviselői a hozzáadottérték-adó kérdését leszámítva gyakorlatilag minden egyéb területen egyetértésre jutottak.
Névtelenséget kérő brüsszeli tisztségviselők arról számoltak be, hogy szerda éjszaka a brit és az uniós tárgyaló delegációknak olyan, rendkívül érzékeny témákban is sikerült megegyezniük, mint a politikai bénultság fő okának számító ír-északír helyzet.
“Ideiglenes megállapodást értünk el a hozzáadottérték-adón kívül minden pontban” – erősítette meg egy illetékes a Politicónak.
A brüsszeli hírportál értesülései szerint
a jövőbeli viszonyrendszerről szóló politikai nyilatkozat szövegében is előrelépés történt, a britek beleegyeztek több, az azonos versenyfeltételek megteremtését célzó és eddig elutasított rendelkezésbe.
A tárgyalások reggel folytatódtak a fennmaradó kérdésekről.
Egyelőre a meglévő pontokban sem véglegesítették a jogi szöveg tervezetét, és több tagállami nagykövet is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy nem lesz kész időben a szerződés a csütörtöki EU-csúcs kezdetéig, a vezetők pedig feltehetőleg vonakodnának olyan dokumentumot aláírni, amelyet előtte nem ellenőriztek a szakértőik.
Sajtóhírek szerint ugyanakkor egyelőre még Boris Johnson sem biztosította támogatásáról hivatalosan a körvonalazódó egyezséget.
A legnagyobb észak-írországi erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) vezetői azt közölték, hogy jelenlegi formájában nem tartják elfogadhatónak a megállapodást, márpedig a párt alsóházi támogatására a kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártnak szüksége lenne a parlamenti jóváhagyáshoz, sőt valójában az még ebben az esetben sem lenne közel sem biztosra vehető.