Az eredeti tervek szerint december 11-én döntött volna a brit alsóház Nagy-Britannia EU-tagságának megszűnéséről, ám Theresa May hétfő este bejelentette, egyelőre biztosan nem lesz parlamenti szavazás a Brexitről. A brit kormányfő Brüsszelbe utazott, hogy tárgyalássorozatot folytasson az uniós vezetőkkel.
A halasztás hátterében az áll, hogy a brit honatyák körében az ír-északír határellenőrzés visszaállításának megakadályozását célzó tartalékmegoldás miatt az egyezményt az alsóház jelentős többséggel elutasította volna.
A Brexit-megállapodás élesen vitatott elemét, a tartalékmegoldást a brit kormány és az EU az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülésére dolgozta ki. Ennek lényege az, hogy egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között abban az esetben, ha a Brexit jövő márciusra várható dátuma után, 2020 decemberének végéig tartó átmeneti időszak lejártáig nem jön létre az EU-val olyan átfogó kereskedelmi megállapodás, amely feleslegessé tenné a határellenőrzés visszaállítását.
A keményvonalas tory Brexit-tábor és az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt – amelynek külső támogatása nélkül a kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártnak nincs többsége az alsóházban – rendkívül hevesen ellenzi ezt a formulát, főleg azzal, hogy meghatározott végdátum és egyoldalú döntési jog híján az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámuniós viszonyrendszerbe az EU-val.
A szavazást elhalasztották, az új dátum egyelőre nem ismert.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke ugyanakkor még hétfő este leszögezte: nem tárgyalható újra az egyezség, miként az ír-északír határellenőrzés visszaállításának megakadályozását célzó tartalékmegoldás sem, de a bennmaradó tagállamok készek megvitatni, hogyan máshogy lehetne megkönnyíteni a londoni ratifikációt.
A legfrissebb hírek szerint Theresa May kedden Mark Rutte holland kormányfővel és Angela Merkel német kancellárral tart kétoldalú megbeszélést.