Több mint 1000 munkavállaló megkérdezésével végzett közvélemény-kutatás szerint a megüresedő álláshelyeket egyre nehezebb betölteni a szigetországban.
A Brexit előrehaladtával mind az uniós, mind az EU-n kívüli országokból érkező vendégmunkások és migránsok egyre kisebb érdeklődést mutatnak az Egyesült Királyság, mint munkavállalási célország iránt – hivatkozik a BBC tudósítása a több mint száz éves, angliai székhelyű, világszerte 150.000 tagot számláló CIPD humánerőforrás szövetség jelentésére.
– Márpedig ez a folyamat arra kell, hogy sarkallja a munkaadókat, hogy emeljék a munkabéreket. Bár a rövid távú munkaerőpiaci előrejelzések változatlanul pozitívak, hosszabb távon a képzett munkaerő hiánya egyre érezhetőbb lesz – áll a kutatásban.
Ezt jól jelzi az az adatsor, amely a 2017 áprilistól júniusig tartó időszakban 58.000-rel kevesebb nem Angliában született munkavállalót jelez, az idei év hasonló időszakában pedig 40.000 nem az EU-ban született dolgozóval kevesebbet mutatott. Mindebből a CIPD képviselőjeként megszólaltatott Gerwyn Davies arra következtet, hogy mára szertefoszlott az Egyesült Királyságról az a kép, hogy jó ott élni és dolgozni, hiszen ez csak arra az időre vonatkozott, amikor az alkalmazotti ráta magas, a munkanélküliség pedig alacsony volt az országban.”
Következményként pedig a maradó alkalmazottak terhei megnőhetnek, a cégek pedig egyre több megrendelést, illetve üzletet veszíthetnek el - mutat rá az elemzés.
Erre persze nem megoldás, ha alacsonyabb képzettségű tömegekkel kívánják betölteni az üres helyeket, sem az, ha a nem EU-állampolgárokat alkalmaznak a rájuk érvényes pontrendszert alkalmazva, hiszen ezzel a brit vállalatok adminisztrációs terhei már a eddig is jelentősen megnőttek – olvasható a BBC.com híroldalán.