Megállapodás nélküli Brexit esetén nem lenne teljes körű garancia arra, hogy Nagy-Britannia továbbra is exportálhat élelmiszert az Európai Unió piacaira – mondta a mezőgazdaságért felelős brit szaktárca vezetője.
Michael Gove környezetvédelmi, élelmiszerügyi és vidékfejlesztési miniszter a brit mezőgazdasági termelők országos szövetségének (NFU) éves kongresszusán kijelentette: az Európai Unió egyértelművé tette, hogy minden brit élelmiszerre maradéktalanul érvényesítené a külső exportőrökkel szemben alkalmazott vámtételeket, ha a brit EU-tagság a kilépés feltételeiről szóló megállapodás életbe lépése nélkül szűnik meg.
Gove szerint ez a brit juh- és marhahúsexport esetében legalább 40 százalékos, egyes darabolt húsfélékre 100 százalékot jóval meghaladó vámokat is jelenthet.
A miniszter szerint az ilyen vámterhek a brit agrártermékek drámai áremelkedését okozhatják az EU-piacon, miközben az unióban maradó országok “Spanyolországtól Romániáig” alig várják, hogy lecsaphassanak például a brit húsexport francia piacára.
Ráadásul Ausztrália és Új-Zéland is vámmentesen exportálhat az Európai Unióba juhhúst a meghatározott kvóta erejéig, Nagy-Britanniának azonban megállapodás nélküli Brexit esetén még ilyen hozzáférése sem lenne az EU-piachoz.
Michael Gove a kormányzó brit Konzervatív Párt Brexit-táborának egyik legbefolyásosabb tagja, ám korántsem tartozik ahhoz még sokkal keményvonalasabb EU-szkeptikus tory frakciócsoporthoz, amely – Gove-val ellentétben – mereven elutasítja az EU-val novemberben kötött Brexit-megállapodást, és amelynek tagjai közül sokan a “tiszta Brexitet”, vagyis kifejezetten a megállapodás nélküli kilépést szorgalmazzák.
Gove – nem is titkoltan nekik címezve figyelmeztetését – az NFU kongresszusán tartott keddi előadásában kijelentette: a brit EU-tagság szabályozatlan megszűnéséért az egész brit gazdaság komoly árat fizetne, de a brit agrárszektor és az élelmiszeripar különösen megszenvedné.
A szakminiszter szerint a brit élelmiszertermékekre világszínvonalú minőségük miatt máshol is van kereslet, de ha az EU-ba irányuló exportot a vámok jelentősen megdrágítják, és emiatt az európai uniós nagybani beszerzők másokkal kötnek új szerződéseket, nehéz lesz az EU-piacot visszaszerezni akkor is, ha később sikerül csökkenteni a brit exportra rakódó vámterheket. (MTI)