Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Brexit - vita. Négy hónap maradt a hogyan továbbra
No menu items!

Brexit – vita. Négy hónap maradt a hogyan továbbra

Júliusban már nem elérhető az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerét szabályozó megállapodás, de ősszel még lehetséges az egyezség – közölte David Frost, a brit tárgyalóküldöttség vezetője.

Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. A távozás pillanatában 11 hónapos átmeneti időszak kezdődött, amelynek legfontosabb célja az, hogy időt biztosítson a megállapodásra a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.

A brit kormány mindenekelőtt átfogó szabadkereskedelmi megállapodást kíván elérni az EU-val.

David Frost

A Londonban tartott, csütörtökön befejeződött tárgyalási forduló után Frost a Downing Street által kiadott nyilatkozatában közölte: “sajnálatos módon egyértelművé vált“, hogy a felek ebben a hónapban már nem tudnak egyezségre jutni a majdani megállapodáshoz szükséges alapelvekről, annak ellenére sem, hogy ezt a június közepén tartott magas szintű videokonferencián Boris Johnson brit miniszterelnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és David Sassoli, az Európai Parlament elnöke célként tűzte ki.

A brit küldöttségvezető felidézte: a június 15-i megbeszélésen Johnson kifejtette azokat az alapelveket, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az Egyesült Királyság a jövőben gazdaságilag és politikailag független ország lehessen.

David Frost nyilatkozata szerint bármiféle megállapodásban maradéktalanul érvényesíteni kell ezeket az alapelveket, az EU eddigi javaslatai azonban ezt nem biztosítják, így továbbra is jelentős azoknak a kérdéseknek a köre, amelyekben a felek között nézetkülönbségek vannak.

Frost szerint London üdvözli, hogy az Európai Unió a korábbiaknál gyakorlatiasabb hozzáállást tanúsít több olyan területen – például az uniós bíróság jövőbeni szerepének ügyében -, amelyeket a brit kormány a legfontosabb kérdések közé sorol.

A brit főtárgyaló szerint építő jellegű megbeszélések folytak olyan területeken is, mint az áruk és a szolgáltatások kereskedelme, a közlekedés, a társadalombiztosítási együttműködés, valamint az Egyesült Királyság részvétele a jövőbeni EU-programokban.

Továbbra is jelentősek azonban a különbségek a legnehezebb tárgyalási kérdésekben, vagyis az egyenlő versenyfeltételek megteremtésében és a halászat szabályozásában.

Mindig is egyértelművé tettük, hogy az e területeken megfogalmazott alapelveink nem egyszerűen tárgyalási pozíciók, hanem annak a realitásnak a kifejeződései, hogy az átmeneti időszak vége után teljesen független ország leszünk” – fogalmazott a brit kormány tárgyalásvezetője.

Frost szerint London ezért törekszik olyan egyezségre, amelynek központi eleme egy szabadkereskedelmi megállapodás, ahhoz a szabadkereskedelmi egyezményhez hasonló feltételekkel, amelyet az EU Kanadával kötött, “vagyis olyan megállapodást szeretnénk, amilyenre már van példa“.

Továbbra sem értjük teljesen, hogy az EU számára ez miért ennyire nehéz, de a magunk részéről ennek jegyében folytatjuk a tárgyalásokat” – mondta Frost.

Hangsúlyozta: amikor a következő tárgyalási forduló elkezdődik, nem sokkal több mint négy hónap lesz már csak hátra az átmeneti időszakból. Frost hozzátette: jóllehet London továbbra is erőteljesen törekszik a megállapodásra az EU-val, szembe kell nézni azonban azzal a lehetőséggel, hogy nem lesz megállapodás, ezért folytatni kell az előkészületeket minden olyan lehetséges forgatókönyvre, amely az év végén lejáró átmeneti időszak után előállhat.

A brit főtárgyaló hangsúlyozta ugyanakkor: minden nehézség ellenére, a júliusban elvégzett munka alapján úgy ítéli meg, hogy szeptemberben még mindig elérhető a megállapodás, és a tárgyalásokat ennek a célnak a kitűzésével kell folytatni.

A jövő héten informális egyeztetések lesznek Londonban, a következő tárgyalási forduló augusztus 17-én kezdődik.

A brit kormány már korábban közölte az EU-val, hogy nem hajlandó meghosszabbítani a december 31-én lejáró átmeneti időszakot.

Ha addig nem születik kétoldalú kereskedelmi megállapodás, az Egyesült Királyság és az Európai Unió kereskedelme a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere alapján folytatódhat, ez viszont vámok megjelenésével járna a jelenleg akadálytalan kereskedelmi forgalomban.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...