A világ GDP-jének több mint 10 százalékát a szerzői jog termeli meg. Az ágazat jövőjéről Budapesten a Nemzetközi Szerzői Jogi Szimpóziumon cserél eszmét a világ tucatnyi országából érkező másfélszáz egyetemi kutató és gyakorlati szakember.
A december 7-i konferencián megvizsgálják, miként képes a szerzői jog alkalmazkodni a változó gazdasági és technikai követelményekhez, szükség van-e arra, hogy tovább erősítsék a szerzők és egyéb jogosultak pozícióját a felhasználókkal szemben és mérlegelik azokat a javaslatokat is, amelyek újabb felhasználási módokat vonnának ki a szerzői monopóliumok köréből – közölték a szervezők az MTI-vel.
A szimpózium arra tesz kísérletet, hogy objektív helyzetértékeléssel járuljon hozzá a közeljövő döntéseihez. “A tét dollármilliárdokban fejezhető ki”.
A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) és a Magyar Szerzői Jogi Fórum Egyesület (MSZJF) most először szervez Magyarországon közös rendezvényt.
Tomori Pál, az MSZJF elnöke, az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) igazgatója szerint a kiemelkedően fontos szakmai fórum megrendezéséhez a világszerte elismert magyar szerzői jogász, id. Ficsor Mihály 80. születésnapja ad aktualitást.
Ficsor Mihály a WIPO korábbi alelnöke, számos külföldi állami kitüntetés birtokosa, a Magyar Szerzői Jogi Fórum alapító elnöke, a Szerzői Jogi Szakértő Testület tiszteletbeli elnöke.
Ő elnökölte a Szerzői Jogi Szerződés (WCT) és az Előadásokról és Hangfelvételekről szóló szerződést (WPPT) elfogadó diplomáciai konferenciát 1996-ban Genfben. E két dokumentum az alapja az internetes szerzői jogoknak mindenhol a világon, szabályait a világ legtöbb országa alkalmazza.
“Leggyakrabban az úgynevezett ernyő megoldás kapcsán említi Ficsor Mihályt a nemzetközi szakirodalom, amely az egymástól nagyon eltérő szerzői jogi hagyományokra épülő angolszász és kontinentális jogrendszerek számára is alkalmazható keretet teremtett az internetes felhasználások szabályozására. Ficsor Mihály elvitathatatlan érdemekkel rendelkezik a kiterjesztett hatályú közös jogkezelés megerősítése vonatkozásában is, amely a hazai közös jogkezelés alapját jelenti” – áll a kommünikében.
A rangos nemzetközi tudományos fórum az EJI támogatásával valósul meg. A konferencia részletes szakmai programja, előadói listája a https://www.adaptationstrategiesforcopyright.info/ olvasható.