Az adótörvény-módosítások kihirdetése után egyre többen gondolkoznak azon, mit lehet megmenteni az eddigi cafeteria juttatásokból, a legtöbb ugyanis megszűnik az év végén. A 2019-ben megmaradó lehetőségekről, illetve az idén még megvalósítható juttatásokról kérdeztük Király Ágnes okleveles adószakértőt, a Top Cafeteria vezetőjét.
– Milyen juttatások maradnak 2019-ben?
– Az eddigihez képest sokkal kevesebb, nagyon rövid lett a lista. A SZÉP-kártyán kívül alig lesz lehetősége a munkáltatóknak, hogy a munkabéren felül kedvezőbb adózással támogassák vagy motiválják a dolgozóikat. Adhatnak még óvoda és bölcsőde térítést adómentesen, és évi egy alkalommal csekély értékű ajándékot 40,71 százalékos adóval. Az önkéntes pénztárakon keresztül nyújthatnak még célzott szolgáltatást, ami egy előre meghatározott, szerződés szerinti felhasználási célt jelent, szintén 40,71 százalékos adóval. Megmarad az önkéntes pénztári adomány lehetősége is, ami viszont a bonyolultabb adminisztráció miatt a nagyvállalatok számára nem alkalmas tömeges juttatásként történő alkalmazásra.
– Mit tehetnek a cégek még év végéig?
– A törvényváltozás miatt nagyon kell arra figyelni, hogy a 2018-ra szánt juttatásokat december 31-ig ténylegesen ki is adják. Nem lehet átcsúsztatni semmit januárra, mert az már a jövő évi szabályok szerint adózik, ami komoly kellemetlenséget okozhat.
Egyes juttatások esetében már érzékelhető, hogy sokan szeretnék kihasználni még az idei lehetőségeket. Ilyen például a lakáscélú támogatás, ami most még adómentes, jövőre viszont megszűnik. Mivel az adómentes értékhatár az öt évente 5 millió forint, illetve a támogatott ingatlan bekerülési értékének 30 százaléka, van arra lehetőség, hogy aki ezt nem használta ki, ebben évben még megtegye. Az adómentesség feltételrendszere ugyanakkor elég összetett, körültekintően kell eljárni a támogatással.
Más juttatások esetében is megoldható, hogy 2018-ban adjuk ki és akár 2019-ben használja fel a munkavállaló.
- A 2019-es helyi bérletet megvásárolhatjuk decemberben 40,71%-os adóval.
- Adómentesen vehetünk színházjegyet, koncertjegyet vagy erre felhasználható utalványt, amit 2019-ben használ fel a munkavállaló, itt azonban figyelni kell az idei éves 50 ezer forintos korlátra.
- Az önkéntes egészség és/vagy nyugdíjpénztárakba értékhatár nélkül nyújthatunk tagdíj-hozzájárulást 40,71%-os adóval.
- Az ún. ajándékutalványok is korlátlan értékben nyújthatók most még szintén 40,71%-os adóval.
De mindegyik juttatásnál fontos, hogy még ebben az évben oda is adjuk a dolgozónak.
Azoknak a cégeknek, akik az idén is kiadták az eddig szokásos juttatásaikat, az előrehozott juttatás csak extra finanszírozással megoldható, amire nyilván nincs mindenkinek lehetősége.
– Ha valaki nagyobb összeget fordít arra, hogy év végén még kihasználja az adóelőnyt, nem vállal adózási kockázatot?
– Arra valóban nem árt gondolni, hogy a cég gazdálkodása, a jövedelmi viszonyok mellett mennyire indokolt egy nagyobb összegű juttatási csomag. Az mindig lényeges szempont, hogy a munkavégzés ellenértéke a munkabér, ezt részben sem lehet juttatásokkal helyettesíteni. A bér mellett azonban a munkáltató különböző szociális, motivációs vagy a munkaerő megszerzését, megtartását szolgáló céllal alkalmazhat különböző juttatásokat.
– Ezeket a célokat hogyan tudják majd megvalósítani a cégek az erősen lecsökkentett eszközökkel?
– Az már látható, hogy azok a munkáltatók, akik valóban ezekre a célokra használták a juttatásokat, – és a közepes vagy nagyvállalati körben ez a jellemző -, küzdenek a cafeteria rendszerük fenntartásáért. Gyűjtjük azokat a juttatási ötleteket, amelyekkel praktikusan élhetnek a munkavállalók. Várhatóan a sportolási és kulturális, az egészségügyi kiadásokat és az öngondoskodást támogató, valamint a napi életvitelt megkönnyítő juttatási formák kerülhetnek előtérbe. Az adózási szabályok valószínűleg némileg nehezítik a megvalósítást, de nem lehetetlen a megoldás. Megjegyezném, hogy ugyanakkor a cafeteria egyszerűsítésének zászlajára tűzött SZÉP-kártya adminisztrációja is várhatóan bonyolultabb lesz az új SZÉP-kártya rendelet következtében.