Kezdőlap Címkék Tudomány

tudomány

Kutatás: az éhségérzetért egy receptor felel – jöhet a gyógyszer az elhízás ellen

Megfejtették a jóllakottságért felelős agyi mechanizmust izraeli és brit kutatók - közölte az izraeli Weizmann Tudományos Intézet (WIS).Az eredmények új információkkal szolgálnak az éhség...

A Földhöz hasonló bolygót fedeztek fel a Naprendszer közelében

Egy olyan, csillaga körül keringő bolygóra bukkantak a Naprendszer viszonylagos közelségében, amely remek terepet nyújt a Földhöz hasonlatos kőzetbolygók légkörének tanulmányozásához. A felfedezés segítheti a Földön kívüli élet utáni kutatást.

A gigantikus kínai teleszkópot külföldi kutatók előtt is megnyitják

Legalább tíz ország és régió kutatói előtt nyílik meg Kína óriásteleszkópja. A fél kilométer átmérőjű, FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) nevű rádiótávcső a valaha épített legnagyobb és legérzékenyebb rádióteleszkóp.

Kínai kutatók megtalálták az alvást szabályozó idegsejtet

Az alvás szabályozásában kulcsszerepet játszó idegsejtet sikerült azonosítaniuk kínai kutatóknak, eredményeik segíthetik az alvászavarok kezelését - számolt be róla a Kínai Tudományos Akadémia (CAS).

A Brexittel megfizethetetlenné válik a brit felsőoktatás

A 2021/22-es tanévtől többszörösére nő a tandíj az uniós fiataloknak Nagy-Britanniában, ezért tömegesen hagyhatják el a szigetet jelentős anyagi érvágást okozva az intézményeknek, ahol - mint a miniszterelnök is - a kínaiakban bíznak. A magyar fiatalokat eddig ösztöndíjprogram támogatta. Kérdés, ez mire lesz elég.

Magyar kutatók sikere – túl a genetikai kódon

Magyar kutatók vezetésével, több mint egy évtizeden át tartó genetikai nyomozással jutott el nemzetközi kutatócsoport egy család férfi tagjait sújtó kórkép eredetéhez. Eredményeik a betegség kezelése mellett annak megértésében is segítenek, hogy miként kezelik az emberi sejtek az örökítőanyagban található, genetikai kódon túli információkat.

Genetika. Megtalálták a mamutok kihalásának okait

Genetikai hibáktól szenvedtek az utolsó gyapjas mamutok a jeges-tengeri Vrangel-szigeten egy új kutatás szerint.

Fogamzásgátlás. A tabletták átstrukturálják az agyat

Agykutatással foglalkozó tudósok megállapították, hogy a fogamzásgátló tabletta hatására jelentősen csökken a hipotalamusz mérete az agyban. Az új kutatást az Észak-amerikai Radiológiai Társaság éves konferenciáján mutatták be. (Videó)

Kamcsatkai vulkán. A kitörés Pompej katasztrófáját idézheti

Klímaváltozást is okozhat a kamcsatkai tűzhányó kitörése. Kihunytnak hitték a kamcsatkai vulkánt, a hamufelhő okozhatja a katasztrófát - állapították meg szakértők."Bármikor kitörhet" - mondta...

Az agyméret és a termékenység attól függhet, hogy ki törődik az utódokkal

Az emlősöknél az utódok nagyobb agyméretének kialakulásával összefüggésben áll az apai gondozás mértéke, az anyák termékenysége pedig megnőhet azzal, hogy az utódok gondozásában segítséget vállalnak a nem biológiai szülők is - egy tanulmány szerint, amelyről a phys.org számolt be.

E-cigaretta. A beszívott gőz károsíthatja a szívet és az ereket

Károsíthatják a szívet az e-cigaretták: a gőz és néhány ízesítés még nikotin jelenléte nélkül is rendellenessé változatta az erek működését - derítették ki a Stanford Egyetem szív- és érrendszeri intézetének kutatói.

Jeff Bezos visszatérne a Holdra, és ott is maradna

A Blue Origin űrvállalat alapítója és az Amazon vezetője, Jeff Bezos Washingtonban mutatta be holdraszállási koncepcióját, amelyet 2024-ig meg akar valósítani.

Kutatás: nem torzítja a kamaszokat a közösségi média

A közösségi médiának csekély hatása van a serdülők életére - állapította meg egy kutatás, amelyet 12 ezer fiatal bevonásával folytattak Nagy-Britanniában.

Kutatás: a cukorbetegségtől is megóv a mediterrán diéta

A mediterrán étrend a túlevés, az elhízás, valamint a zsírmáj- és a cukorbetegség kialakulása ellen is hatásos lehet egy amerikai tanulmány szerint.

Stonehenge. Kiderült, kik helyezhették el a köveket

A Földközi-tenger medencéjéből, a mai Görögország és Törökország vidékéről 6 ezer éve érkeztek meg a Stonehenge építőinek ősei Nagy-Britanniába.

Marskutatás: nedves területeket fedeztek fel a vörös bolygón

A Mars sarkvidékeinél és egyenlítőjénél nedves területeket fedezett fel a bolygó felszínének vízjéglerakódásait összegző térkép elkészítésekor az ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) szonda.

Először készült felvétel egy fekete lyukról – fotó

Az Event Horizon teleszkóphálózat által készített képet, amelyen egy fényes gyűrűalakzat előtt sötét folt látható, a világ hat különböző pontján egyidejűleg tartott sajtótájékoztatón mutatták be.

Beültetés. Agyimplantátumokkal kezdenek kísérleteket Ausztráliában

Ausztráliában kifejlesztettek egy olyan emberi agyba ültethető mesterséges intelligenciával (AI) szoftverrel működő eszközt, amely  a súlyos paralízisben szenvedő emberek mindennapi életét könnyítheti. Lehetővé vált az is, hogy végrehajthassák a beültetélst és a valóságban is kipróbálják a működését.

Ellenállóbbá teheti a baktériumokat a tartós súlytalanság

Megvizsgálták és kategorizálták a Nemzetközi Űrállomáson lévő baktériumokat és gombákat: elsősorban olyanokat találtak, amelyek az emberrel hozhatók összefüggésbe.

Debrecen. Már a vaskorban éltek a leendő BMW-gyár helyén

Három egykori település maradványaira bukkantak a régészek a BMW Group leendő zöldmezős beruházásának is helyet adó debreceni észak-nyugati gazdasági övezet területén.

Friss

Egyre több vállalat választja a költséghatékony hibrid könyvelést

A hibrid könyvelésnek köszönhetően megszüntethetők a belső HR-kockázatok, hiszen szabadságok, betegségek esetén mindig elérhető egy magasan kvalifikált szakértő.

Kirgizisztán fontos agrárpartnere hazánknak

A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán.

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...