Kezdőlap Hírek Csúcson a nukleáris háború veszélye
No menu items!

Csúcson a nukleáris háború veszélye

A SIPRI adatai szerint 2022 elejére a robbanófejek globális készlete a század eleji több mint 34 ezerről 12 705-re csökkent. Illusztráció: Bigstock

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) jelentése szerint a világ nukleáris fegyverekkel rendelkező országai a következő évtizedben növelni fogják arzenáljukat, noha az ilyen fegyverek száma tavaly csökkent. Az intézet igazgatója szerint a nukleáris fegyverek bevetésének kockázata most nagyobb, mint a hidegháború csúcspontja óta bármikor.

Valamennyi nukleáris fegyverrel rendelkező állam növeli vagy fejleszti arzenálját, és a legtöbbjük élesíti nukleáris retorikáját és a nukleáris fegyverek katonai stratégiájukban betöltött szerepét” – mondta Wilfred Wan, a SIPRI tömegpusztító fegyverekkel foglalkozó programjának igazgatója.

Ez a fejlemény megfordíthatja a nukleáris készletek évtizedek óta tartó csökkenő tendenciáját. A SIPRI adatai szerint 2022 elejére a robbanófejek globális készlete a század eleji több mint 34 ezerről 12 705-re csökkent. Miközben a felhasználható nukleáris töltetek száma stagnált, a teljes készletállomány tavaly tovább csökkent, mivel Oroszország és az Egyesült Államok leszerelte a régóta nyugdíjazott robbanófejeket.

A nukleáris konfliktus veszélye újból figyelmet kapott Oroszország februári ukrajnai invázióját követően, és nyugati hírszerzési tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy a Kreml taktikai vagy más korlátozott nukleáris fegyverekhez fordulhat, ha az ukrajnai háborúja tovább folytatódik.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter áprilisban azt mondta, hogy országa elkötelezett a nukleáris háború elkerülése mellett, míg William Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója a múlt hónapban megismételte, nincs bizonyíték arra, hogy Oroszország taktikai nukleáris fegyverek bevetését vagy potenciális alkalmazását tervezné.

A kétoldalú orosz-amerikai stratégiai stabilitási tárgyalások az ukrajnai háború miatt elakadtak, és a többi nukleáris fegyverzettel rendelkező állam egyike sem folytat fegyverzetellenőrzési tárgyalásokat

– közölte a SIPRI.

Oroszország és az USA – amelyek együttesen az összes nukleáris fegyver több mint 90 százalékával rendelkeznek – katonai készleteiben lévő robbanófejeinek száma tavaly alig változott. Kína, amely a harmadik legnagyobb arzenállal rendelkezik, nukleáris fegyverarzenáljának “jelentős bővítése” közepén van, beleértve több mint 300 új rakétasiló építését – tette hozzá.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának nukleáris fegyverekkel rendelkező állandó tagjai – amelyek között Franciaország és Nagy-Britannia is szerepel – januárban közösen kijelentették, hogy “nukleáris háborút nem lehet megnyerni, és soha nem is szabad vívni“, ugyanakkor megerősítették, hogy továbbra is elkötelezettek az atomsorompó, a leszerelés és a fegyverzetellenőrzési megállapodások mellett.

Bár az elmúlt évben mind a nukleáris fegyverzetellenőrzés, mind a nukleáris leszerelés terén jelentős eredmények születtek, a nukleáris fegyverek bevetésének kockázata most nagyobbnak tűnik, mint a hidegháború csúcspontja óta bármikor” – mondta Dan Smith, a SIPRI igazgatója. (Bloomberg)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.