A néptánc, a népzene, a népi kultúra lesz idén a péntek délután kezdődő Duna Napok programjának fókuszában. A rendezvényre a Felvidéktől Délvidéken, Kárpátalján át az Őrvidékig minden magyar régióból érkeznek művészek, kézművesek, mert a szervezők azt szeretnék, hogy három napig Torockó legyen a világ magyarságának központja – mondta a programsorozatot 11. alkalommal megrendező Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója pénteken.
Altorjai Anita kiemelte: a Duna Napok célja évről évre, hogy megteremtse a lehetőséget az ősi kultúra és a modern ember találkozására. A rendezvényre 450 közreműködőt és nyolcezer látogatót várnak.
Elmondta: a népzene, a néptánc minden évben jelen van a Duna Napokon, de idén kifejezetten ez kerül a központba. Ezért külön színpadot kap a néptánc, ezzel is tisztelegve a tavaly elhunyt Kossuth-díjas koreográfus, etnográfus Novák Ferenc, Tata emléke előtt.
A színpadon láthatók lesznek a hagyományos néptáncok, például a Magyar Nemzeti Táncegyüttes – mondta Altorjai Anita, kiemelve, hogy fellép az ősi alapokat a modern világ eszközeivel ötvöző OneBeat együttes is. Ezen a színpadon lesz hallható az ugyancsak autentikus dallamokat modern elemekkel vegyítő Magyar Banda is.
A néptánc nemcsak a színpadon jelenik meg, hanem a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas Korniss Péter fotóművész kiállításán is. Korniss Péter az 1970-es évektől kezdte fényképezni az erdélyi és felvidéki bálokat, mulatságokat, táncházakat. Az unitárius templom kertjében látható kiállítás a művész korábban csak könyvekben megjelent képeiből válogat. A tárlat egészen augusztusig megtekinthető a templomkertben.
A vezérigazgató a pénteki programból kiemelte az EDDA Művek és a 4S Street esti koncertjét.
A Duna Napok talán legnagyobb sikerű és legfontosabb zenei produkciója a szombat esti Összetartozás koncert, amelyen fellép a Kormorán és a Parno Graszt, majd a Fővárosi Operettszínház művészeinek előadása lesz hallható, az összeállítás nemcsak operettből, örökzöldekből fog állni, hanem olyan nótákból, dalokból, amelyek az összetartozást jelképezik.
A koncert után a nap tűzijátékkal zárul. Altorjai Anita kiemelte: szombaton a Jókai 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a főtéren felállított pódiumszínpadon Marosán Csaba színész ad elő részleteket a 200 éve született író műveiből.
A Duna Napok mindig figyel a rendezvényre szép számmal érkező gyerekekre is, ezért idén eljön Torockóra a Csukás Meserádió, és lesz Szalóki Ági-gyerekkoncert, kincskereső program, lehet kézműveskedni, olyan ősi mesterségeket tanulni, mint amilyen a gyöngyfűzés, a nemezelés, a beregi kézimunka, valamint a hangszerkészítés rejtelmeibe is bele lehet kóstolni.
A tavaly első alkalommal megtartott futóversenyt a sikerre való tekintettel idén is megrendezik, és nem maradhat el a főzőverseny sem, melynek ezúttal a tészta lesz a kötelező eleme.
A Duna Napok vasárnap unitárius istentisztelettel, majd az azt követő Szalóki Ági-koncerttel zárul.
A településen 2012-ben vásárolta meg a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. egy egykori bányatulajdonos nagyon rossz állapotú házát, amelyet felújított, hogy színes kulturális programok otthonává tegye. Mára a helyiek szerint az itteni szórványmagyarság szellemi központja lett az épület.
A Duna Napok a közmédia legnagyobb, egy, a külhoni magyarság lakta településen személyesen jelenlévő rendezvénye. Küldetése, hogy ápolja és az egész világgal megismertesse a hagyományos magyar kultúrát.
“Szeretnénk, hogy aki idejön bárhonnan a világból, az ebben a három napban azt érezze, hogy Torockón tényleg jó magyarnak lenni” – fogalmazott Altorjai Anita. (MTI)