Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág EBRD: a járvány alatt is csökkentek a térségi bankrendszerek nem teljesítő kinnlevőségei

EBRD: a járvány alatt is csökkentek a térségi bankrendszerek nem teljesítő kinnlevőségei

A koronavírus-járvány ellenére is csökkent tavaly a közép- és kelet-európai gazdaságokban a nem teljesítő banki kinnlevőségek (NPL) összege, elsősorban a masszív kormányzati beavatkozások miatt – közölte hétfőn Londonban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A kimutatás szerint Magyarország azon térségi országok között van, amelyekben a legnagyobb mértékben csökkent a problémás követelésállomány.

Londonban közzétett 27 oldalas éves összesítésében az EBRD kimutatja, hogy a 2019 negyedik negyedéve és 2020 negyedik negyedéve közötti egy évben 3,9 százalékkal 32 milliárd euróra – a térség teljes kinnlevőség-állományának 3,5 százalékára – csökkent a rossz kinnlevőségek összege a közép- és kelet-európai bankrendszerekben.

A 3,5 százalékos NPL-ráta 0,2 százalékpontos csökkenést jelent éves összevetésben.
A térségi NPL-rátát az EBRD olyan törtszámból konvertálja, amelynek számlálójában a teljes NPL-összeg, nevezőjében a bruttó kinnlevőség-állomány szerepel.

A bank éves helyzetértékelésben kiemeli: most már valószínűtlen az NPL-ráták jelentős emelkedésére kidolgozott legrosszabb eseti forgatókönyvek megvalósulása, amelyeknek bekövetkeztétől a tavalyi év első felében még sokan tartottak.

Továbbra is bizonytalan ugyanakkor, hogy a koronavírus-válság végső soron milyen hatást gyakorol a térségi bankok eszközminőségére, és az európai felügyeleti hatóságok szoros figyelemmel követik a folyamatokat – áll az EBRD elemzésében.

A bank megállapítja, hogy megfigyelhető azoknak a kinnlevőségeknek (az Európai Bankhatóság terminológiájában Stage 2 megjelölésű hiteleknek) az emelkedése, amelyeknek hitelkockázata a folyósítás óta jelentősen növekedett – ez elsősorban a törlesztési moratóriumoktól érintett banki követelésállományokra jellemző -, és ez a hitelkockázatok jövőbeni erősödésének egyik jelzőszáma.

Az EBRD adatai szerint a Stage 2 hitelállomány tavaly Magyarországon, Romániában és Lengyelországban emelkedett a legnagyobb mértékben, rendre 3,9, 3,6 és 3 százalékponttal.

E kockázati mérőszám alapján ugyanakkor Magyarország a legkevésbé sérülékeny a térségben, tekintettel arra, hogy a tartalékolástól megszűrt nem teljesítő banki kinnlevőség-állomány és a tőkeellátottság hányadosából képzett ráta a magyar bankrendszerben mindössze 1,4 százalék volt, vagyis messze alacsonyabb a 7,9 százalékos térségi átlagnál.

Az EBRD kimutatja azt is, hogy Magyarországon a tavalyi év végén mindössze 0,6 milliárd euró volt a bankok nem teljesítő követelésállománya, 35,6 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Ez volt az egyik legnagyobb mértékű csökkenés a térségen belül.

A magyar bankszektor rosszhitel-rátája a teljes kinnlevőség-portfolión belül 2020 végén 0,9 százalék volt; ez 0,6 százalékpontos csökkenésnek felelt meg éves összevetésben.
A magyar bankrendszerről az utóbbi időben más nagy londoni elemzőműhelyek is kedvező véleményt formáltak.

A Moody’s Investors Service globális hitelminősítő nemrégiben stabilra javította a magyar bankrendszerre érvényben tartott kilátását az addigi negatívról, azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a magyar gazdaságban megkezdődik a kilábalás a koronavírus-válságból, és ez a gazdasági kondíciók erősödését eredményezi.

A Moody’s a kilátás stabilra javításához fűzött elemzésében közölte: várakozása szerint a magyar bankok bevételei elégségesek lesznek a folyamatosan növekvő hitelkihelyezés és a magas tartalékolási költségek egyidejű finanszírozására.

A hitelminősítő közölte azt is, hogy előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) nominálértéken számolva 2022-ben ismét eléri a koronavírus-járvány előtti szintet.

 

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.

Ismeretterjesztő program a Magyar Termék védjegy témaköréről

A hazai áruk könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát biztosító Magyar Termék védjegy témaköre 2024 őszétől szerepel az általános iskolai tantervben – a most induló ismeretterjesztő program még magasabb szintre emeli a védjegyekkel kapcsolatos tudásanyag elsajátítását.  
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.