Idén folytatódhat a beruházások kétszámjegyű növekedése, 2019-ben várhatóan 11 százalék felett emelkedhetnek a beruházások – így értékelte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a Központi Statisztikai Hivatal beruházási adatait.
A KSH közölte: a negyedik negyedévben és 2018 egészében is 17 százalékkal nőttek a beruházások az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A beruházások 2019-es növekedését az elemző szerint alátámasztja az építőipari szerződésállomány és a folyamatban levő beruházások soha nem látott értéke is.
A beruházásokat idén a lakás- és iroda átadási hullám mellett az uniós támogatású és tisztán állami beruházások is gyorsítják – mutatott rá Suppan Gergely. A Liget program, az Egészséges Budapest Program, a paksi beruházás, a múzeumi, oktatási és sport beruházások és várfejlesztések önmagukban is évente több 100 milliárd forinttal növelhetik a beruházásokat a következő években – mutatott rá a szakember.
A Brüsszelbe kiküldött, a teljesítésalapú számlák eddig a jelenlegi, 2014-2020-as ciklus hozzávetőleg 31 százalékánál tartanak, így az uniós beruházások túlnyomó része még a következő években valósulhat meg – jegyezte meg.
A beruházásokat szintén húzzák a feldolgozóipari, döntően járműgyártással kapcsolatos beruházások is, tavaly kezdődött el a Mercedes újabb kecskeméti gyárának építése – hívta fel a figyelmet a szakember. A vállalatokat technológiai, automatizálási, digitalizációs beruházásokra ösztönözheti a munkaerőhiány, valamint a bérköltségek várható további jelentős emelkedése – tette hozzá.
A tartósan alacsony kamatok, történelmi csúcshoz közeli üzleti és fogyasztói bizalmi és hangulat indexek is támogathatják a további beruházásokat.
Suppan Gergely arra is kitért elemzésében, hogy a beruházások még robosztusabb növekedését a kapacitás- és munkaerőhiány fékezi.
Az elemző a tavalyi adatokat kommentálva megjegyezte: az előző évi magas bázis ellenére is szárnyaltak 2018-ban a beruházások, ami a szinte minden ágazatban megfigyelhető boomnak köszönhető.
A világviszonylatban is kiemelkedő teljesítményt az építőipar negyedik negyedéves, erőteljes 21 százalékos növekedése is előre vetítette – jegyezte meg.
A beruházásokat részben az állami és uniós finanszírozású projektek húzták, de a robosztus teljesítmény nem csak az uniós beruházásoknak köszönhető – mutatott rá az elemző. A költségvetési szerveknél a beruházások 15 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, míg a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében is 10 százalékos volt az emelkedés – tette hozzá.
A feldolgozóipar fejlesztései kiugró mértékben, 18,5 százalékkal nőttek – emelte ki Suppan Gergely. A fejlesztések volumene a legnagyobb mértékben az elektronikai iparban és a villamos berendezések gyártása területén emelkedett, az ágazat termékei iránti élénk nemzetközi kereslet hatására. (MTI)