A beruházások volumene az első negyedévben elérte a járvány előtti szintet, a következő negyedévekben várható felfutással pedig felülmúlhatja a tavalyelőtti rekordot – kommentálták a KSH legfrissebb jelentését elemzők.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az első negyedévben 2,5 százalékkal emelkedett a beruházások volumene az előző év azonos időszakához, és 0,5 százalékkal az előző negyedévhez képest. A növekedést továbbra is a költségvetés és a háztartások növekvő aktivitása okozta, miközben a vállalkozások fejlesztései továbbra is csökkentek.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője kiemelte: a beruházások első negyedévi kismértékű éves növekedése nem jelenti a beruházási volumen jelentős növekedését, de a beruházások magas szinten tartózkodását igen. Kedvezőtlen ugyanakkor, hogy a rendelkezésre álló olcsó források bősége ellenére a vállalkozásoknál csökkent a beruházások volumene és ezt csak az állami beruházások felpörgetése tudta ellensúlyozni.
A következő negyedévekben a gyenge bázis miatt a beruházások éves alapú volumenindexe jelentős bővülést mutathat. A közös uniós hitelfelvétel, illetve az új uniós költségvetési ciklus beindulása előbb-utóbb jelentős forrásokat biztosíthat a beruházásokhoz, így a Századvég Gazdaságkutatónál összességében arra számítanak, hogy a beruházások az idei évben a gazdasági növekedést pozitívan befolyásolják majd.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője rámutatott, hogy a beruházások volumene már meghaladta a járvány előtti szintet, a 2019-ben elért csúcsot azonban még nem érte el. A járvány negatív gazdasági hatásait – más intézkedések mellett – a kormány a vállalatok beruházásainak igen nagyvolumenű közvetlen támogatásával, a jegybankkal és állami bankok támogatásával alacsony kamatozású hitelekkel és garanciaprogramokkal igyekszik ellensúlyozni. Ennek hatása már az idei évben jelentkezhet – tette hozzá.
Érdemi felfutás várható az állami beruházások, valamint az uniós források által támogatott beruházások területén, az uniós helyreállítási alap (Next Generation EU) pedig soha nem látott többletforrást biztosít. Az idén már eddig bejelentett közel 1000 milliárd forintnyi, valamint tavaly és tavalyelőtt bejelentett, rekord volumenű, 5,7 milliárd eurónyi (1700 milliárd forint) új beruházással együtt folytatódhat a feldolgozóipari beruházások bővülése.
Mindezek hatására idén 6 százalék feletti növekedést várnak a beruházások területén a Takarékbank elemzői. Ez bőven ellensúlyozza majd a tavalyi 3,8 százalékos visszaesést, így a beruházások volumene idén meghaladhatja a járvány előtti szintet – szögezte le Suppan Gergely.