Az Országos Bírói Hivatalban (OBH) alakult kiberbűnözéssel foglalkozó bírósági hálózat elsődleges célja, hogy hatékonyabbá váljon a fellépés az internetes bűnözők ellen. A jövőben a közösségi média felhasználásával elkövetett bűncselekmények sem maradnak bírósági ítélet nélkül.
A kiberbűnözés – a közhiedelmekkel ellentétben – nem merül ki a darkneten történő fegyver- és drogkereskedelemben, hiszen ugyanúgy online bűncselekménynek számít a Facebookon, illetve más közösségi oldalakon történő rágalmazás, becsületsértés, valamint az adathalászat és a zsaroló vírusok készítése, terjesztése is. Mivel egyre gyakoribbak az ilyen esetek, a bírói kar lépett, és létrehozta kiberbűnözéssel foglalkozó hálózatát.
A hálózat tagjai (törvényszékenként, ítélőtáblánként legalább 1 bíró és 1 informatikus) közreműködnek a speciális tudás megosztásában, az ilyen jellegű ügyek könnyebb megítélhetőségében, továbbá a hálózat a tagok számára egy informális fórumot is biztosít a felvetődő kérdéseknek.
Somogyi Zoltán, az OBH szakmai vezetője az M1 csütörtök reggeli műsorában elmondta:
a leggyakoribb eset a becsületsértés, rágalmazás.
Mint kiemelte: a bírók is egyre gyakrabban találkoznak olyan jellegű bűncselekményekkel, amelyek az internethez, számítástechnikához kapcsolódnak. Ugyanakkor nem mindenki van tisztában ennek technikai hátterével. Ezért állították fel a hálózatot, hogy segítséget, tudástámogatást nyújtsanak a kollégáknak, többek között képzések, szemináriumok, konferenciák útján.