A Magyar Olimpiai Bizottság megalakulásának 125. évfordulója alkalmából tízezer forint névértékű ezüst és kétezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank.
A jegybank közölte: a különleges, aranyozott szegélyű ezüst emlékérme és színesfém változata a magyar sporttörténet kiemelkedő eredményeinek, az első magyar nyári, valamint téli olimpiai aranyéremnek is emléket állít. Az emlékérméket Horváth Andrea iparművész tervezte.
Emlékeztetnek, hogy az újkori olimpiai mozgalom 1894-es elindításában Magyarország is aktívan részt vett, egy évvel később, 1895. december 19-én pedig – a nemzeti olimpiai bizottságok közül hatodikként – megalakult a Magyar Olimpiai Bizottság.
Magyarország az újkori nyári és téli olimpiai játékokon összesen 177 arany-, 151 ezüst- és 174 bronzérmet nyert.
Az ország első olimpiai győzelmét az úszó Hajós Alfréd aratta 1896-ban Athénban, míg az eddigi utolsót, amely egyben az első magyar téli aranyérem, a férfi rövidpályás gyorskorcsolya-váltó (Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor) 2018-ban, Phjongcshangban – az érmék előlapja az utóbbi, hátlapja pedig előbbi sikernek állít emléket.
A Magyar Olimpiai Bizottság emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés, a magyar sportsikerek elismerése, példaképek állítása. A mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő, a rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.
Az ezüst és a színesfém változat azonos éremképpel jelenik meg, de értékjelzésük eltér. További különbség a kétféle érmetípus között, hogy míg az ezüst emlékérmék peremét – a tematikát erősítve – aranyozott szegély díszíti, a színesfém változatok felülete egységes fémszínű.
Mindkét emlékérme átmérője 38,61 milliméter, s mindkét változatból ötezer darab készíthető. A kibocsátás után az ezüst verziót három hónapig, a színesfém emlékpénzt pedig egy évig lehet névértéken megvásárolni a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában.