Kezdőlap Francia kapcsolat Erős magyar-francia gazdasági szálak

Erős magyar-francia gazdasági szálak

Magyarország 2004-es, az Európai Unióhoz történt csatlakozását követően még a korábbinál is jobban felerősödött az EU országaival folytatott kétoldalú kereskedelem jelentősége. Franciaország  hazánk 5. legjelentősebb befektetőjeként is, hagyományosan nagy szerepet játszik a magyar gazdaság életében. 

Franciaország a KSH 2022-es adatai alapján Magyarország 11. legfontosabb kereskedelmi partnere; részaránya a teljes magyar külkereskedelmi termékforgalomban 3,5%. Importunkban 2,8%-os részesedéssel a 12., míg exportunkban 4,2%-os részesedéssel a 7. helyen áll.

2022-ben a Franciaországba irányuló magyar export 20,5%-kal, 6.011,8 millió euróra nőtt, az onnan érkező import pedig 15,1%-kal, 4.257,4 millió euróra bővült. 2022-ben Magyarország Franciaországgal szembeni külkereskedelmi többlete 1.754,4 millió eurót tett ki, ami 36,0%-kal magasabb a 2021. évben regisztrált 1.290,1 millió eurós magyar aktívumnál.

A fő exportcikkek továbbra is a gépipari berendezések, az agrár-élelmiszeripari termékek, a közlekedési eszközök, a gyógyszeripari és vegyipari termékek, valamint az elektronikai és informatikai berendezések.

Magyarország párizsi nagykövetségének adatai szerint Franciaország az 5. legjelentősebb befektető Magyarországon a hazánkban jelenlévő külföldi közvetlen tőkeállományt tekintve. A relációból származó külföldi közvetlen tőkebefektetések állománya 2020-ban 4.839,6 millió euró volt, ami a teljes FDI-állomány 5,8%-át jelenti. (FDI: külföldi közvetlentőke-befektetések – Foreign Direct Investment)

A magyarországi francia beruházások elsődleges területei az élelmiszeripar, energetika, elektronika, valamint a gyógyszer-, autó-, vegy-, és építőipar, pénzügyi szektor; a befektetések alapvetően nagyvállalatokhoz kötődnek (Auchan, Groupama, Valeo, Stellantis, Michelin, Sanofi, Servier, stb.), de az elmúlt években a francia kkv-k magyarországi beruházási aktivitása is némi élénkülést mutat. A KSH adatbázisa szerint a pénzügyi szektort nem számítva 2020-ban 480 francia irányítású vállalat működött Magyarországon, amelyek összesen több mint 41.000 főt foglalkoztattak. A magyar kormány 93 stratégiai partnere között 7 francia tulajdonú vállalat található (Veolia, SANOFI-AVENTIS, EGIS, Schneider Electric, Servier Hungaria, Ceva-Phylaxia, Alstom).

k.e.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Újabb 5 milliárd forint támogatás feldolgozó üzemek fejlesztésére

Az érintettek a tervezett beruházási költségek 50 százalékára pályázhattak, de ez bizonyos esetekben elérhette a 70 százalékot is.

Wunderbar Fesztivál 2025: „Német. Egy nyelv – sok történet.”

2025-ben negyedik alkalommal rendezik meg Magyarországon a Wunderbar Fesztivált, ismét rávilágítva a német nyelv sokszínűségére és jelentőségére a gazdaság, a kultúra és az oktatás területén.

Hibridként hódíthat az új Audi Q7

Képzelj el egy reggelt, amikor hangtalanul suhansz a városban,...
Hirdetés

Hírek

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet