Két és fél évvel a világjárvány után egyértelmű győztesek tűnnek fel a versenyben, amelynek célja, hogy a turizmusra nagyban támaszkodó gazdaságok visszatérjenek a pandémia előtti szintre. Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) legfrissebb adatai szerint Európa vezeti ezt a listát.
A régión belüli utazásoknak, valamint a kedvenc úti céljaikra visszatérő amerikai turistáknak köszönhetően Európa a világ 477 millió nemzetközi érkezésének 68%-át szerezte meg 2022 januárja és szeptembere között. Ez a világjárvány kitörése előtti turistaérkezések 81%-ának visszaszerzését jelenti.
Az európai városokban vagy a Földközi-tenger partvidékén nyaralni vágyó utazók nagy része az év harmadik negyedévében jelent meg – derül ki a Bloomberg által szemlézett adatokból. Ez a világ turisztikai érkezéseire is igaz: a nemzetközi utazások fellendülésének nagy része július és szeptember között következett be. Ez négy hónappal az Ukrajna elleni orosz háború kezdete után történt, és azt követően, hogy 2020 márciusa óta először széles körben enyhítették a beutazási követelményeket, ami növelte a fogyasztók bizalmát a transzatlanti utazások iránt.
Európát követi a világ leggyorsabban talpra álló régióinak listáján idén a Közel-Kelet, Afrika és Amerika, amelyek szeptemberre elérték a 2019-es szint 77%-át, 63%-át, illetve 66%-át.
Ha közelebbről megvizsgáljuk az egyes úti célokat, akkor az UNWTO szerint egy maroknyi Európán kívüli ország is új rekordokat jelentett a turistaérkezések terén, a 2019-es szinteket is meghaladva. Ezek közé tartozik Etiópia, Honduras, Puerto Rico, a Dominikai Köztársaság, Kolumbia, El Salvador és Izland.
Ez ellentétben áll az Egyesült Államokkal, ahol a tengerentúli turisták érkezési szintje 34%-kal maradt el a 2019 előtti szintektől szeptemberben. 7 millióra becsült látogató valószínűleg jövőre is kihagyja az Egyesült Államokba látogatást a vízumkezelés rendkívüli késedelmei miatt, a US Travel Association szerint.
Az ENSZ vezető turisztikai szerve azt jósolja, hogy 2022 végére az utazási ágazat globálisan a járvány előtti szint 65%-át éri majd el – ami körülbelül 1,2-1,3 billió dolláros turisztikai bevételt hoz majd, az 1,8 billió dolláros rekordot megközelítve. A turizmus folyamatos fellendülése még mindig nem egyenletes, de a helyes úton halad, mivel az infláció, az energiaválság és a fenyegető globális recesszió ellenére újra vágyunk arra, hogy felfedezzük a világot.