Kína világjárvány utáni újranyitása nagyobb hajtóereje lesz az olajáraknak, mint az orosz nyersolajra vonatkozó ársapka – véli Vivian Balakrishnan szingapúri külügyminiszter. Véleményét energiaipari szakemberek is osztják.
“Jelentős nyitásra számítok. Ez pedig mélyreható hatással van a világgazdaságra, jobban, mint egy olajárkorlátozás” – mondta Balakrishnan a CNBC-nek.
Balakrishnan megjegyzései azután hangzottak el, hogy hétfőn életbe lépett a G7 csoport 60 dolláros árplafonja az orosz tengeri olajra és az orosz nyersolajra vonatkozóan. Oroszország úgy reagált, hogy ezek az intézkedések nem befolyásolják ukrajnai tevékenységét.
Az olajárak viszont emelkedtek az ázsiai kereskedésben hétfőn, miután Kína – a világ legnagyobb olajimportőre – a koronavírus-intézkedések további enyhítését jelezte. Az árakat az is támogatta, hogy az OPEC+ közölte, hogy novembertől 2023 végéig fenntartja a jelenlegi, az olajkitermelés csökkentésére irányuló politikáját.
Rob Thummel, a Tortoise Capital portfóliómenedzsere szerint Kína olajkereslete idén mintegy egymillió hordóval csökkent.
“Az a tényező, amely magasabbra fogja hajtani Kína olajkeresletét nyilvánvalóan a gazdaság újraindulása lesz, de ami még fontosabb, a készletépítés”
– mondta.
“Az olajkészletek világszerte alacsonyak, és szerintem a világ rájött, hogy az energiabiztonság elég fontos” – mondta Thummel. “Tehát ez lesz a fő hajtóerő mind Kínában – mind Indiában – a jövőben, és ez fogja a kereslet növekedését hajtani. És ez ismét magasabb árakat eredményez.”
Kína lazít
Az elmúlt napokban több kínai város is enyhített a Covid-tesztelési szabályokon. Kedden Peking közölte, hogy a negatív Covid-tesztek többé nem lesznek kötelezőek a legtöbb köz- vagy lakóterületre való belépéshez.
A múlt héten a kínai egészségügyi tisztviselők bejelentették, hogy újabb erőfeszítéseket tesznek az ország idős lakosságának további oltására, hangsúlyozva, hogy az oltások még mindig megelőzik a súlyos betegségeket és a halált.
Balakrishnan szerint, aki a politikába való belépése előtt orvos volt, a közép- és hosszú távú kínai stratégiának a védőoltásokra kell összpontosítania.
“Akkor lehet nyitni, ha magas az oltási arány. Ezért figyelném, hogy Kína milyen erőfeszítéseket tesz az idősebbek körében a védőoltások fokozására” – mondta.
Balakrishnan szerint a másik változó, amelyet a tisztviselőknek a Covid-protokollok módosítása előtt figyelemmel kell kísérniük, az egy város vagy tartomány orvosi kapacitása.
“Változatosabb válaszreakciót várnék, ami azt jelenti, hogy nem lehet mindenre egyforma” – mondta.
Balakrishnan azt jósolta, hogy Kína valamikor a következő három-hat hónapban teljesen újra megnyílhat.
“Szingapúr jól példázza, hogy felvilágosult, óvatos, megfontolt politikával és előkészítéssel teljesen meg lehet megnyílni” – mondta.