Magyarország az idén valószínűleg nem, de később teljes egészében hozzájut a számára elkülönített összeghez a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítására és az ellenállóképesség javítására szolgáló európai uniós pénzügyi eszközből (RRF) – áll a Fitch Ratings friss tanulmányában, amelyben a globális feltörekvő térség gazdaságainak államadós-besorolásait tekintette át.
A Fitch – amely a befektetési ügyfelei által leggyakrabban feltett kérdések alapján állította össze átfogó helyzetértékelését – felidézte, hogy az általa szuverén osztályzattal ellátott feltörekvő térségi gazdaságok közül május óta csak kettő (Kolumbia, Tunézia) besorolását rontotta, ugyanakkor kettőnek (Elefántcsontpart és Gabon) az osztályzatát javította.
A hitelminősítő kiemeli, hogy 2020-ban még nettó harminc, az idei első negyedévben nettó kettő volt a leminősítések megoszlása a feltörekvő térségben, vagyis ennyivel haladta meg a leminősítések száma a felminősítésekét az adott időszakokban.
A feltörekvő gazdaságok szuverén osztályzataira érvényben tartott, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátások száma még mindig 19-cel meghaladja a pozitív kilátásokét a Fitch Ratings besorolási listáján, ami a cég szerint annak valószínűségét jelzi, hogy a leminősítések és a felminősítések nettó egyenlege ismét az előbbiek felé billenhet.
A Fitch kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a negatív és a pozitív kilátások nettó megoszlása tavaly augusztus óta 14-gyel javult az adósosztályzattal ellátott feltörekvő gazdaságok körében.
A Fitch Ratings két éve a jelenleg is érvényes “BBB”-re javította a magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi “BBB mínusz”-ról, és azóta stabil kilátást tart érvényben a magyar besorolásokra.
Firss tanulmányában a Fitch Ratings részletesen kitér Magyarország és az Európai Unió jogállamisági vitájára is. A cég közölte:
a nézeteltérés miatt jelentős esélyét látja annak, hogy Magyarország az idén még nem kapja meg az első folyósítást az Európai Unió által a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett helyreállítási alapból.
A Fitch várakozása szerint ugyanakkor Magyarország a későbbiekben maradéktalanul hozzájut az NGEU-alapból számára elkülönített 7,2 milliárd eurós juttatáshoz, mivel a jövő évi választások után megoldás várható az EU-val zajló vitában.
A hitelminősítő közölte: alapesetben nem számol azzal, hogy Magyarország teljes egészében elesik az NGEU-juttatásoktól, de ha ez bekövetkezne, annak komoly negatív következményei lennének a magyar gazdaság növekedési kilátásaira, a közfinanszírozásra és a folyómérleg-egyenlegre.
A Fitch Ratings számításai szerint ugyanis ezek az uniós folyósítások a cég által 2022-re valószínűsített 5 százalékos magyar gazdasági növekedéshez 2,6 százalékponttal, a 2023-ra várt 4,6 százalékos növekedéshez 3 százalékponttal járulnak hozzá.