Hirdetés
Kezdőlap Fogyasztóvédelem Fogyasztóvédelem - Pontosítás. A törvénymódosítás bezárta a kiskapukat
No menu items!

Fogyasztóvédelem – Pontosítás. A törvénymódosítás bezárta a kiskapukat

Az idén januártól érvényes fogyasztóvédelmi előírások pontosították a javítási kötelezettség határidejét, a jótállási időt, az e-jótállási jegy is polgárjogot nyert. A fogyasztóvédelmi törvény a hibás teljesítés bizonyítását is egyszerűbbé tette. Dr. Bures Gabriella kamarai békéltető testületi elnök AzÜzlet.hu-nak azt mondta: a pontosító, új, szigorúbb jogszabályi előírások a viták elkerülését is nagyban segítik. A jótállási igény érvényesítésének nem feltétele a termék csomagolásának megőrzése.

– A fogyasztók és a vállalkozások között felmerülő viták nagy többsége a termékek vásárlását követően kiderülő, vélt vagy valós meghibásodások miatt keletkeznek. Megegyezés hiányában sokszor alakulnak ki patthelyzetek, hosszú, elhúzódó javítások, többszöri meghibásodás esetén is teljesítetlen csere igények – válaszolta kérdésünkre dr. Bures Gabriella. A Komárom-Esztergom megyei Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett Békéltető Testület elnöke hozzátette: az eladó, illetve gyártó és a fogyasztó számára egyaránt kellemetlen helyzetek sora ezzel még nem ért véget. A több mint kellemetlen fogyasztóvédelmi tapasztalatok sora a jövőben az új, szigorúbb jogszabályi előírások megalkotásával lényegesen lerövidülhetnek.

A szigorítások a 151/2013 (IX.22.) kormányrendelet módosításainak megfelelően a fogyasztók és vállalkozások között létrejött szerződésekre alkalmazandók.

A szigorítások a kötelező jótállás szabályaira vonatkoznak.

A jótállási kötelezettség kedvezőbb helyzetbe hozza az egyszerű vásárlókat: nekik elég a hiba tényét bizonyítani, ugyanis ha a termék a jótállás időtartama alatt meghibásodik, akkor a törvény vélelmezi, hogy a jótállásra kötelezett hibásan teljesített, ezért neki kell bizonyítania, hogy a hiba oka a teljesítés után keletkezett (pl. a hibát a nem rendeltetésszerű használat okozta).

A termék árától függően változik a jótállási idő: a korábban egységesen meghatározott egy év helyett a 10 ezer-100 ezer forint közötti termék esetében 1 év, a 100 001 – 250 ezer forint közöttinél 2 év, 250 ezer forint feletti érték esetében 3 év lett. A jótállási határidő kezdete az áru átadásának időpontja, vagy ha az üzembe helyezést a vállalkozás vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napja, attól függően, hogy ez a vásárlást követő 6 hónapon belül megtörténik-e. Ha a beüzemelésre a vásárlást követő 6 hónapon túl kerül sor, akkor a jótállás kezdő időpontja a termék átadásának (a vásárlásnak) a napja lesz, így célszerű erre odafigyelni – ismertette.

Egyértelműen meghatározott határidők

A jótállási időn belül hiba jelentkezik, az új jogszabályok egyértelmű keretet adnak, a hiba kijavításának lehetőségeire – folytatta az békéltetőtestület elnöke. – Ha a fogyasztó a termék javítását kéri, ő döntheti el, hogy igényét a vállalkozás székhelyén, telephelyén, fióktelepén vagy közvetlenül a javítószolgálatnál érvényesíti-e.

Ezeket a  szabályokat nem minden  termékre kell alkalmazni, így pl. személygépkocsikra, motorkerékpárokra…nem. Ugyanakkor a tájékoztatási kötelezettség itt is szabály.

Első alkalommal történő meghibásodás esetén, ha a vállalkozás vagy a szerviz által megállapítást nyer, hogy a termék nem javítható, akkor a vállalkozás 8 napon belül köteles cserélni a terméket. Ha a termék cseréjére nincs mód, a bemutatott számla vagy nyugta alapján a vállalkozás köteles a vételárat 8 napon belül visszatéríteni a vásárló részére. Ha a termék javítható, akkor a vállalkozásnak  törekednie kell a termék 15 napon belüli javítására. Ha a javítási idő a 15 napot meghaladja, akkor a vállalkozás a fogyasztót legkésőbb a 15. napon tájékoztatni köteles a javítás várható időtartamáról. Ennek célja, hogy a vásárló tudja azt, hogy meddig kell a terméket nélkülöznie. Ha azonban 30 napon belül sem sikerül megjavítani a hibás terméket, akkor 8 napon belül ki kell cserélni azt, vagy vissza kell fizetni a vételárat.

Egyes esetekben a csere kötelezettség – szögezte le a szakértő. A kereskedő köteles cserélni a terméket, ha azt a jótállási ideje alatt háromszor javítani kellett, tehát negyedik alkalommal már nem ragaszkodhat a javításhoz a vállalkozás. Fontos azt is tudni, hogy a háromszori javítás nem ugyanazon hibára vonatkozik.

Az új előírások ugyanakkor megakadályozzák, hogy a mindennapi élethez szükséges, drága árucikkek is hosszú hónapokra a szervizben ragadjanak alkatrész hiányra, készlethiányra hivatkozással.

Ami alól semmikép sincs kibúvó: a jótállási időszak meghosszabbodása. Valamennyi kötelező jótállás alá tartozó termékre vonatkozik az az előírás, hogy a jótállás időtartama meghosszabbodik a javítás időtartamával, amely idő alatt az árut a fogyasztó nem használhatta.

Összefoglalva a kötelezettségeket

  • Ha a termék nem javítható: csere vagy az nem lehetséges a vételár visszafizetése nyolc napon belül
  • Ha a termék 15 napot meghaladóan javítható – tájékoztatási kötelezettség
  • Ha a termék 30 napot meghaladóan javítható: 8 napon belül csere vagy vételár visszafizetés
  • Ha a termék negyedszer is elromlik: 8 napon belül csere vagy vételár visszafizetés

További újdonság, hogy elektronikus úton átadott, úgynevezett E-jótállási jegyet is ki lehet állítani. Persze  továbbra is megmarad a lehetőség, hogy papíron, nyomtatott formában adja át a jótállási jegyet a fogyasztónak. Az elektronikusan átadott számla egyben jótállási jegy is lehet, ha tartalma megfelel a jótállási jegyre vonatkozó összes előírásnak.

Egyértelműen rögzíti a jogszabály azt is, hogy a jótállási igény érvényesítésének nem feltétele a termék csomagolásának megőrzése. Tehát a csomagolás hiányában is érvényesíthető a jótállási igény.

A szakember megjegyezte: ez korábban sem volt feltétel, de az ellenőrzési tapasztalatok alapján sok probléma volt ezzel, ugyanis gyakran plusz feltételként jelölték meg a vállalkozások, holott ez eddig sem volt jogszerű.

Nem jelenthet felmentést a jótállási kötelezettség alól – ez gyakori vitaalap -, hogy a jótállási igény megalapozott-e. A vita a felek között a hiba okát illetően alakul ki – mondta a békéltető testület elnöke. Ha a vállalkozás a fogyasztó okozta a termék hibáját, például nem rendeltetésszerű használattal, azt a jótállás esetében annak teljes időtartamára bizonyítania is kell.

Kiss Nikolett

Törvényhelyek

A szavatosság lényege, hogy a kereskedő szavatolja, eladáskor hibátlan terméket adott el, nincs olyan rejtett hibája, amely később meghibásodást okozna. A szavatossági igény valamennyi termék esetén – értékhatártól függetlenül a teljesítés időpontjától számított egy év, fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés esetén 2 év. (Ptk. 6:163. §) A köznyelvben garanciaként használt fogalom szabatos jogi megfelelője a jótállás. Ez az eladó fokozott felelősségvállalása a hibás teljesítésért a jótállás időtartama alatt.

A jótállás két fajtáját ismerjük: jogszabályon alapuló kötelező jótállás, illetve a szerződésen alapuló, annak megfelelő teljesítéséért vállalt jótállás, amelyet a vállalkozás a jogszabályi kötelezettségén túlmenően vagy annak hiányában önként vállal.***(Ptk. 6:171. §)

A szavatosság és a jótállás a hibás teljesítés esetére adnak a vevő számára jogokat. Az eladó/gyártó a szavatossági, a jótállási kötelezettség alapján felelősséggel tartozik a vevő felé a Ptk. előírásainak megfelelően. Nevezetesen  köteles a terméket kijavítani vagy kicserélni, és ha ezekre nem képes, akkor a vevő jogosult árleszállítást kérni, a terméket a jótállásra kötelezett költségén kijavíttatni, vagy – végső soron – a vételár visszatérítését kérni, azaz elállni a szerződéstől. (Ptk. 6:159. §)*

A vevőt megillető jogok megegyeznek, akár szavatosság, akár jótállás keretében érvényesítik. Lényeg a hibás teljesítésen van, amely akkor következik be a Ptk. 6:157. § -a szerint, ha a szolgáltatás a teljesítés időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek. Nem teljesít hibásan a kötelezett, ha a jogosult a hibát a szerződéskötés időpontjában ismerte, vagy a hibát a szerződéskötés időpontjában ismernie kellett.

 

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A hazai bükkösöket fel kell készíteni a klímaváltozásra

A gazdasági mellett Magyarországon a bükkösöknek kiemelkedő természetvédelmi jelentősége van.

Tetőt fednek fiatalon – bádogosok aranyérme

A magyar csapatok eredményei azt üzenik a fiataloknak, hogy érdemes szakmát tanulni.

Aknázzuk ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket

A VP-s pályázat folytatásaként 2025-ben ismételten megjelenik a 100 milliárd forint keretösszegű felhívás mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatására.

Nőtt a téglalakások havi bérleti díja a fővárosban

A panellakások bérlése a fővárosban 100 ezer forinttal, a vidéki városoknál pedig 70 forinttal olcsóbb a téglalakásoknál.
Hirdetés

Hírek

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...