Kezdőlap Pénzvilág Forintárfolyam: itt a történelmi mélypont. Kérdés a folytatás
No menu items!

Forintárfolyam: itt a történelmi mélypont. Kérdés a folytatás

Miközben az elmúlt években a piacok csak a jó híreket akarták meghallani, manapság éppen az ellenkezője az igaz. Ez sem segít a forint árfolyamának, ami bármerre elmozdulhat, de a jelek inkább a gyengülés irányába mutatnak. Elemzés.

– Annak ellenére, vagy éppen azért, mert a forint a mostani 328 feletti árfolyammal már elérte a történelmi mélypontot, nehéz megjósolni melyik irányba tart tovább az útja  – magyarázza Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője – Már csak azért sem, mert továbbra is az látszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem mutatja jelét annak, hogy beavatkozna.

– Mivel a forint árfolyammozgása a régiós devizákkal együtt értelmezhető, milyen képet látni most ezen a piacon?

– A forint a májusban kezdődő gyengülési folyamatában érezhetően gyengült a régiós valutákhoz képest: akkor a zloty-ért 73.40 forintot kellett adni, most 75.40-et. A cseh koronáért 12.20-at, most 12.65-öt. Igaz, a zlotyhoz képest az elmúlt hetekben már nem gyengült jobban a forint. Emellett azt is látni kell, hogy miközben nálunk még mindig a régió legalacsonyabb kamatával számolhatunk, Csehországban az inflációs cél megtartása érdekében már bejelentették az egy százalékos kamatemelést és Lengyelországban is belengették ennek a lehetőségét.

– Milyen hatásokra kell számítani a közeljövőben, amelyek befolyásolhatják a forint további árfolyammozgását?

– A legfontosabb az, hogy az MNB változtat-e a kamatpolitikáján. Egy kamatemelés  fékezhetné vagy akár meg is fordíthatná a forint gyengülését – de meghatározó, hogy amennyiben ilyenre esetleg sor kerülne, mekkora lenne ennek a mértéke. Ha ez nem történik meg – és jelenleg úgy tűnik ez az irány marad -, akkor nagyon sokat számít a nemzetközi hangulat, amire most ismét a kockázatkerülő mentalitás a jellemző. Emellett az meghatározó, hogy rövid távon milyen hatása lesz a törökországi választásnak a gazdaságra és a török lírára, illetve az is lényeges, hogy a  Trump által meghirdetett kereskedelmi háború milyen következményekkel, károkozásokkal jár majd. A magas olajár sem kedvező, mert egyrészt negatívan hat a fogyasztásra – elsősorban azért, mert a háztartások a megnövekedett üzemanyagköltségek miatt más területen spórolnak -, másrészt a magas olajár pörgeti az inflációt, ami kamatemelést szokott kiváltani.

– Az egyértelmű, hogy a következő hetek nem a forint árfolyam bármilyen stabilitásáról szól majd. Lehet-e valamit egyáltalán valószínűsíteni ezzel kapcsolatban.

– Felelősséggel nem, mert annak is nagy szerepe van, hogy pár nap múlva már július 1-et írunk, ami a cégek életében a második félév kezdetét jelenti. Itt nem is annyira a termelő cégekről van szó, mint azokról az alapkezelőkről, hedge foundokról, intézményi befektetőkről, akik esetleg a féléves mérlegük érdekében mondjuk  profitot realizálnak, vagy a kockázatokat csökkentve portfoliót tisztítanak. A kérdés az, hogy ezután augusztusra, szeptemberre megnyugszik-e a piac, visszaáll-e a kockázatvállalási kedv.

– Miért? Látszanak valamilyen jelei egy válságnak?

– Ezt még nem merném így kijelenteni, de tudni kell, hogy a piacok mindig előre áraznak és lehet hogy ők már úgy látják: a mostani reakciók már azt jelzik, hogy elérkezett a gazdasági növekedés csúcsa. A legfontosabb amit látok, az az, hogy amíg az elmúlt két évben az amerikai és az európai jegybank, a FED, illetve az EKB kötvényvásárlásai miatti pénzbőség tartott, a piacok szinte csak a jó híreket voltak hajlandók meghallani. Most viszont, hogy a FED már befejezte a kötvényvásárlást és az EKB is bejelentette, hogy felhagy ezzel, a piacok mintha már csak a negatív hírekre reagálnának. Pedig a német belpolitikai válság megoldódni látszik és a görögöket is kiengedték a megszorításból, ami azért elég jó hír. Mindezt figyelembevéve, a közeljövőben, a nyár ellenére sem számolhatunk stabil árfolyamokkal.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.