A következő egy évben Budapesten a használt lakások ára átlagosan 3-4, vidéken 2-3 százalékkal eshet – derül ki a GKI felméréséből.
A GKI negyedévente szervez felmérést az ingatlannal foglalkozó cégek terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezésére. A mostani kutatásban, amelyben 106 ingatlanokkal foglalkozó cég vett részt, ezer ember megkérdezésével készített reprezentatív véleménykutatás eredményeit is hasznosítják.
A novemberi felmérés szerint az ingatlanokkal foglalkozó fővárosi vállalkozások körében a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások az előző negyedévhez képest érezhetően romlottak. A budai zöldövezet és a családi házak kivételével a várható piaci helyzetre vonatkozó várakozások negatívan változtak, ami azt jelenti, hogy a piaci szereplők a túlkínálat jövőbeni erősödésére számítanak. Ugyanakkor a vidéki körzetekben a kilátások kisebb-nagyobb javulása következett be.
A lakásvásárlásra és -építésre vonatkozó lakossági várakozások áprilisban nagyot estek, júliusban pozitívan korrigáltak, majd novemberben kissé tovább javultak. A novemberi felmérésben 57 ezer háztartás nyilatkozott úgy, hogy a következő egy évben biztosan vásárol vagy építtet lakást, míg 184 ezer háztartás szándéka valószínű volt.
A GKI fővárosi lakáspiaci indexe negyedéves alapon 3, éves alapon 14 ponttal csökkent. Az országos lakáspiaci index ugyanakkor negyedéves alapon csaknem 5 ponttal nőtt, éves alapon 11 ponttal csökkent.
A GKI szerint ritkán fordul elő, hogy a fővárosi és az országos index nem ugyanabba az irányba változik, általában ez a jelenség a piaci bizonytalanság magas szintjére utal.
A lakásárak várható alakulásáról megjegyezték, hogy a felmérésben megkérdezettek 50 százaléka a fővárosban az értékesítési árak csökkenésére, 47 százaléka pedig az árak stagnálására számít. Elhanyagolható azok aránya, akik szerint áremelkedés várható.
Az előrejelzések szerint a következő 12 hónapban fővárosi átlagban 3-4 százalék körüli árcsökkenés várható. A keleti régióban stagnálásra számít három válaszadóból kettő, az összesített prognózis 3 százalék körüli átlagos áresést valószínűsít. A nyugati országrészben a felmérés résztvevőinek 72 százaléka stagnáló, 22 százaléka csökkenő árakra számít, az összesített prognózis 2 százalék körüli potenciális árcsökkenést mutat.
A következő egy évben csökkenő lakásbérleti díjakra a megkérdezettek 57 százaléka, stagnálásra 36 százaléka, növekedésre pedig 7 százaléka számít. A várható díjcsökkenés a korábbinál kisebb, 5 százalék körüli, Budapesten viszont elérheti a 8 százalékot.