Magyarország hat helyet előrelépve a 48. lett a svájci IMD intézet legfrissebb nemzetközi versenyképességi ranglistáján. A kormány célja, hogy tovább erősítse Magyarország adócsökkentésre, beruházásösztönzésre és munkahelyteremtésre épülő gazdaságpolitikáját, többek közt a Demján Sándor Programon keresztül, amely több mint 1400 milliárd forintot juttat a kis- és középvállalkozói szektornak – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) .
A tárca ismertetése szerint a rangsor összesen húsz alfaktorából tizenötben javult Magyarország pozíciója.
A legnagyobb előrelépést a technológiai infrastruktúra és az intézményi környezet területén sikerült elérni, míg a legjobb eredményeket a külkereskedelem, az árak, valamint a kutatási infrastruktúra mutatta idén.
A vállalatvezetői kérdőív alapján a legtöbb válaszadó a képzett munkaerőt jelölte meg Magyarország legfontosabb pozitívumaként, amit a versenyképes adórendszer, a megbízható infrastruktúra és az árversenyképesség követ.
A közlemény szerint a globális IMD-rangsort Svájc vezeti, mögötte Szingapúr és Hong Kong állnak. Az élmezőnyben az európai országok közül négy szerepel: Dánia, Írország, Svédország és Hollandia. A hat helyet javult magyar helyezés megelőzi Romániáét, Görögországét, Lengyelországét, Horvátországét, közelebb került Szlovéniáéhoz és Olaszországéhoz.
A kelet-közép-európai régióban Magyarország a hatodik helyen áll a 11 vizsgált ország közül, megelőzve idén Lengyelországot, Romániát és Horvátországot. Az IMD nemzetközi rangsora arra is rámutat, hogy az Európai Unió versenyképessége romlik, ugyanakkor a V4-es országok jól teljesítenek, egyedül Szlovákia csúszott vissza – közölte az NGM.
A cél változatlan: megvédeni a 2010 óta létrejött 1 millió új munkahelyet és újakat teremteni, növelni a fizetéseket, és biztosítani, hogy minden magyar ember érezze a gazdasági növekedés pozitív hatását. Ennek szellemében 2026-ban a kormány mintegy 5050 milliárd forintot fordít gazdaságfejlesztésre, miközben végrehajtja Európa legnagyobb adócsökkentési programját – ismertették.
A versenyképesség további erősítéséhez hozzájárul a “150 új gyár” program és a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv. Ezek az intézkedések, beleértve a Demján Sándor Programot, mind azt a célt szolgálják, hogy a magyar vállalkozások – különösen a kis- és középvállalkozások – erősödjenek, bővüljenek, a termelékenységük javuljon – olvasható a közleményben.