Kezdőlap Hírek Így járatták csúcsra magukat a világ legnagyobb cégei. Defenzívában az európaiak.
No menu items!

Így járatták csúcsra magukat a világ legnagyobb cégei. Defenzívában az európaiak.

Fotó:Freepik

A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci értéke 7%-kal, összesen 2,8 billió amerikai dollárral növekedett 2025. március 31-ig bezárólag – derül ki a PwC legfrissebb Global Top 100 companies by market capitalisation című jelentéséből.

A növekedés mértéke ugyanakkor nagymértékben lassult az előző évi 27%-hoz (8,3 billió USD) képest. Az új rekordösszeggel a top 100 vállalat öt egymást követő évben ért el folyamatos növekedést, összetett éves növekedési ütemük (CAGR) így 15%. A bővülést elsősorban az Egyesült Államok vezette, megelőzve Kínát és Szaúd-Arábiát.

A növekedés motorja az idei évben a pénzügyi szektor volt, amely 39%-kal növelte piaci kapitalizációját az előző évhez képest. Ezzel szemben a technológiai szektor – bár továbbra is a legnagyobb értékű ágazat maradt – mindössze 5,3%-os, 0,7 billió dolláros növekedést ért el, szemben a 2024-es 50%-kal.

Főbb trendek 2025-ben

A globális tőkepiacokon az elmúlt hónapok fejleményei érezhető volatilitást eredményeztek, jelentős hatást gyakorolva a részvényárfolyamokra és így a piaci kapitalizációkra is.

  • A PwC módszertana a 2025. március 31-i állapotot veszi alapul, de az áprilisi fejlemények (pl. vámintézkedések bejelentése) miatt rövid távon kiugró árfolyammozgások következtek be.
  • A CBOE VIX volatilitási index 52,3-as értéket ért el, míg az S&P 500 és a FTSE 100 is jelentős mélypontokat tapasztalt.
  • Azonban az április végén bejelentett 90 napos vámfelfüggesztés nyomán a piacok fokozatosan visszaálltak: április 30-ra a Top 100 piaci kapitalizációja már csak 0,2%-kal volt alacsonyabb (42,552 milliárd USD), mint március 31-én.

A vállalatok és befektetők számára továbbra is bizonytalanságot jelent a geopolitikai és makrogazdasági környezet alakulása, különösen a Donald Trump által meghirdetett 90 napos vámmentes időszak végéhez közeledve.

A Magnificent Seven súlya nő, de a lendület csökkenhet

Az Egyesült Államok technológiai óriásait tömörítő „Magnificent Seven” piaci kapitalizációja az elmúlt évben 10%-kal 15 billió USD-re nőtt, ám ez lényegesen elmarad az előző évi 50%-os növekedéstől. Ugyan a hét vállalatból hat növelni tudta értékét, két szereplő már kevésbé – részben azért, mert továbbra is jelentős befektetéseket hajtanak végre a mesterséges intelligencia területén, miközben egyre erősebb a verseny.

Az elmúlt öt év során azonban a „Magnificent Seven” meghatározó szerepet játszott a Top 100 összértékének alakulásában:

  • A Top 100 összpiaci kapitalizációjának 35%-át jelenleg ez a hét vállalat adja.
  • A Top 100 növekedésének 47%-át kizárólag ez a csoport generálta.
  • Az elmúlt öt év során elért összetett éves növekedési ütemük (CAGR) 25% volt.

A lassulás mögött több tényező is áll: mérséklődő befektetői érdeklődés a technológia és AI iránt, új versenytársak megjelenése, valamint gazdaságpolitikai bizonytalanság az Egyesült Államokban.

Billiódolláros klub – új korszak a technológiában?

Egyesült államokbeli technológiai vállalatként először 2018-ban lépett egy szereplő a „Billiódolláros klubba”, később pedig sikeresen átlépte a két- és hárombillió dolláros mérföldköveket is. Azóta ez a klub bővült: már nyolc vállalat értéke haladja meg az 1 billió dolláros határt. A klub összértéke 2025. március 31-én 17 billió USD volt.

Ágazati teljesítmények

A technológiai szektor továbbra is a legnagyobb, a teljes Top 100 értékének 33%-át adja (13,9 billió USD), de a növekedés üteme lelassult (csak +5,3%). A pénzügyi szektor teljesített legerősebben: 39%-kal nőtt, összesen 6,2 billió USD-ra. A bankok profitáltak a magas kamatkörnyezetből, miközben a geopolitikai feszültségek miatt a jegybanki kamatcsökkentések az USA-ban és az Egyesült Királyságban elhalasztódtak. A kommunikációs szolgáltatások és a fogyasztási cikkek piaca is kétszámjegyű növekedést ért el (20% és 13%).

Ami a Top 100 vállalat szektoronkénti eloszlását illeti: technológiai 22, pénzügyi 20, egészségügyi 13 és a  diszkrecionális fogyasztási szektort 12 vállalat képviseli.

Regionális változások

  • Kína és Hongkong 51%-os növekedéssel 3,1 billió USD értéket képvisel, három új belépővel a Top 100-ban.
  • Európa visszaesett: 13,6%-kal csökkent az összérték, és két vállalat kikerült a listáról.
  • Kína (2,8 billió USD) megelőzte Szaúd-Arábiát (1,7 billió USD), így második helyen áll az USA mögött.
  • Az Egyesült Királyság (866 milliárd USD) visszaelőzte Franciaországot (780 milliárd USD), és megőrizte négy vállalatát a Top 100-ban.
  • Németország és Japán visszatértek a Top 10-be, India a 10. helyen szerepel.
Miért szorultak vissza az európai cégek visszaszorulnak a top100-ban – Polacsek Csaba, a PwC Magyarország vállalati tranzakciókért felelős cégtársa:„Európa érezhetően szorul vissza a globális vállalati rangsorban, különösen a francia és északi cégek gyengélkedése miatt. A listára felkerült európai cégek piaci kapitalizációja 13,6%-kal csökkent 2024 és 2025 között, és a cégek száma is kevesebb. A legnagyobb európai cég a luxusiparban működő LVMH (Franciaország), melynek piaci értéke 31%-kal csökkent egy év alatt.

„Az európai vállalatok főként a hagyományos iparágakban (luxus, egészségügy, ipar, pénzügy) vannak jelen, míg a technológiai szektorban az amerikai és ázsiai cégek dominálnak. Ugyanakkor a nagy növekedést a technológiai szektor produkálja, a legnagyobb európai cég ebben a szegmensben az SAP, ami csak a 31. a globális rangsorban. Az SAP, a Deutsche Telekom és az HSBC tőkeérték növekedése nem tudta ellensúlyozni a többi cég visszaesését. Az lista uniós vállalatainak tőkeértéke 3283 milliárd dollárról 2522 milliárd dollárra csökkent, azaz az EU-s cégek teljes tőkeértéke nem lenne elég ahhoz, hogy fellépjenek a dobogóra.”

Belépők és kilépők

  • 13 új vállalat került be idén a Top 100-ba, míg 87 vállalat megtartotta helyét.
  • A bekerülési küszöb 152 milliárd USD-re emelkedett (+8%).

-azüzlet-

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Egy lánc, ami nem szakadhat el. A hatékony ellátási lánc menedzsment titka

Századunkban globális szinten a termelő és a szolgáltató vállalatok többsége először a COVID-19 járvány idején szembesült az alapanyagok, a részegységek, az alkatrészek tartósabb hiányával, a beszállítások akadozásával, leállásával.

Itt az albérletszezon: Budapesten inkább kivárnak

Hol, mekkora első lakás jön ki 35 millió forintból? Az új program hatása már a budapesti albérletpiacon is érezhető

Több tízezer forintot és értékes ajándékokat is nyerhetnek

A két tanév közötti hetekben rengeteg diák számára válik aktuálissá egy bankszámla megnyitása. Ez több okból is szükséges lehet – erre érkezhet a diákmunkából származó jövedelem, de a felsőoktatási tanulmányok megkezdéséhez is elengedhetetlen egy saját bankszámla megléte.

Ilyen a karakuri monozukuri Motomachiban: a Toyota dolgozói önállósága sokat segít

A tökéletesség nem állapot, hanem vágyott cél – noha ez a kijelentés akár buddhista életfilozófiának is beválna, jelen esetben a Toyota egyik mintaüzemének működésére vonatkozik.
Hirdetés

Hírek

Pepco csőd: csak a német Pepco leányvállalat dobta be a törülközőt

Alig két évvel azután, hogy a lengyel Pepco diszkontlánc ambiciózus terjeszkedési tervekkel lépett be a német piacra, most fizetésképtelenségi eljárást indított a német leányvállalata ellen.

Az Európai Bizottság szerint törvényt sértett a Temu

A Temu a platformján található illegális termékek kapcsán megsértette a digitális szolgáltatásokról szóló rendeletet – állapította meg előzetesen a Bizottság. 

Nem szárnyal a gazdaság: ismét lejtmenetben a nagyvállalatok hangulata

Újfent megközelítette a tavaly év végén mért állapotot a hazai nagyvállalatok gazdasági kilátásairól és várakozásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index, 4 pontos csökkenéssel jelenleg -6 ponton áll.

Itt az albérletszezon: Budapesten inkább kivárnak

Hol, mekkora első lakás jön ki 35 millió forintból? Az új program hatása már a budapesti albérletpiacon is érezhető

Több tízezer forintot és értékes ajándékokat is nyerhetnek

A két tanév közötti hetekben rengeteg diák számára válik aktuálissá egy bankszámla megnyitása. Ez több okból is szükséges lehet – erre érkezhet a diákmunkából származó jövedelem, de a felsőoktatási tanulmányok megkezdéséhez is elengedhetetlen egy saját bankszámla megléte.

Továbbra is hasít a bölcsődei térítési díj támogatása

A kisgyermeket nevelő szülők munkaerőpiacra való visszatérését segítő program már több mint 11 ezer család számára jelentett kézzelfogható segítséget.

Fontos mérföldkő a magyar mezőgazdaság generációs megújításában

A magyar mezőgazdaság generációs megújítása a hazai agrárium jövője és hazánk élelmiszer-önellátásának jövőbeli biztosítása szempontjából is rendkívül fontos. Az Agrárminisztérium emiatt kiemelt ügynek tekinti a magyar gazdatársadalom fiatalításának ösztönzését, így ezen cél elérését a támogatási rendszer több eleme is segíti. Ezek közül az egyik, a 10 milliárd forintos keretösszeggel most megjelent, vissza nem térítendő támogatást kínáló, „Gazdaságátadási együttműködés támogatása” című felhívás is.

A székelyföldi gazdák mindig számíthatnak a kormány segítségére

Történjen bármi, számunkra alapvetés, hogy minden magyar felelős minden magyarért, mi ennek szellemében cselekszünk és segítünk a parajdi bányakatasztrófa miatt nehéz helyzetbe került gazdáknak is – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, pénteken, Alsósófalván.
Hirdetés

Gazdaság

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.