Miközben Magyarországon a szelektív hulladékgyűjtés még gyerekcipőben jár az újrahasznosítás már évtizedek óta létezik. De továbbra is sok kérdés is fennáll azzal kapcsolatban, hogy mi kerülhet – és mi nem – a kukákba.
A Washington Post összegyűjtött három olyan mítoszt az újrahasznosítás kapcsán, ami Magyarországon sem közömbös.
A pizzásdobozok nem újrahasznosíthatók
De igen, azok. Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség szerint akkor is a kukába kell dobni őket, ha zsírral szennyezettek. De előtte mindenképpen távolítsa el az ételmaradékot, és lapítsa ki a dobozt. „A pizzásdobozok újrahasznosíthatók, a pizza nem!” – írja az ügynökség újrahasznosítási útmutatójában.
Az American Forest and Paper Association, papírkereskedelmi szervezet szintén támogatja a pizzásdobozok újrahasznosítását, és arra ösztönzi a közösségeket, hogy frissítsék lakossági újrahasznosítási programjaik irányelveit, hogy elfogadják az élelmiszermentes dobozokat. A csoport rámutat a WestRock, egy nagy amerikai csomagolóipari vállalat kutatására, amely szerint a papírgyárak képesek újrahasznosítani a zsíros pizzásdobozokat, beleértve azokat is, amelyeken kis mennyiségű sajt ragadt.
„A pizzásdobozokon jellemzően előforduló mennyiségű zsír és sajt nem jelent problémát az újrahasznosítási folyamat szempontjából” – állítja a szövetség.
Minden papír újrahasznosítható
A bevonatos papírt, például a csillogó vagy fémes színű ajándékcsomagolást nem szabad összekeverni az újrahasznosításra szánt sima papírral.
Nem egészen igaz. A papírgyárak képesek kezelni a sima papírtermékeket és a hullámkarton dobozokat. De ha a papír bevonatos, például csillogó vagy fémes ajándékcsomagolás, vagy további bélést tartalmaz, a dolgok bonyolulttá válhatnak.
Vegyük például az üdítős dobozokat, amelyek általában vékony alumíniumréteggel és műanyag bevonattal bélelt papír kombinációjából készülnek. Az ilyen kartondobozokhoz használt papír általában kiváló minőségű rost, és értékes a papírgyárak számára, de a létesítményeknek rendelkezniük kell az anyagok szétválasztásához szükséges berendezésekkel.
A papír nyugták is trükkösek lehetnek. Míg a közönséges papírnyugták újrahasznosíthatók, addig a bankkártya-automatákból vagy az újabb pénztárgépekből származó cédulák gyakran nem. Ezeket a nyugtákat hőpapírra nyomtatják, amely egy biszfenol A nevű vegyi anyagot, vagy egy hasonló vegyületet, a biszfenol S-t tartalmaz. Az Environmental Working Group nonprofit szervezet szerint az ilyen nyugtákból származó vegyszermaradványok szennyezhetik az újrahasznosított papírt.
Az egyik módja annak, hogy megállapítsuk, milyen típusú papír nyugtával rendelkezünk, ha megkarcoljuk azt. Ha egy sötét vonal jelenik meg, a blokkot valószínűleg BPA vagy BPS tartalmú papírra nyomtatták.
Az újrahasznosítható anyagoknak tökéletesen tisztának kell lenniük
Egy gyors öblítés elég ahhoz, hogy a legtöbb élelmiszer- és italos edényt az újrahasznosító kukába dobjuk.
Minél tisztábbak és szárazabbak az újrahasznosítható anyagok, annál jobb. De általában elég, ha a legtöbb ételt vagy folyadékot eltávolítjuk, mielőtt a kukába tesszük a dolgokat.
„Elég egy alapöblítés a nagyobb ételmaradékok eltávolítására – nem kell mindent csikorogva tisztára mosni” – mondta Melissa Valliant, a Beyond Plastics nevű érdekvédelmi szervezet szóvivője.Nem kell szorgalmasan kézzel mosogatni az üvegeket, palackokat és egyéb tárolóedényeket, ami víz- és energiapazarlással jár.
A lényeg: ha valamiben nem vagyunk biztosak, a legegyszerűbb, ha az adott tárgyat nem tesszük az újrahasznosító kukába.
Kocsis Erika