Kezdőlap Világgazdaság Itáliai félelem: Az elbocsátási tilalom vége tömeges munkanélküliséget hoz
No menu items!

Itáliai félelem: Az elbocsátási tilalom vége tömeges munkanélküliséget hoz

Munkanélküliség ellen tüntető fiatalok a nápolyi Piazza dei Martirin 2020 októberében Kép/Fotó: De Cristofaro

A tavasszal bevezetett elbocsátási korlátozások 2021 márciusi kifutása Damoklész-kardjaként lebeg Olaszország felett. Az elemzők egymillió új munkanélkülivel számolnak. A munkaügyi miniszter ennek ellenére elveti a moratórium meghosszabbítását. De vészhelyzet esetén beavatkozást ígér.   

Borúlátóbbnál borúlátóbb előrejelzések

Március 31-én véget ér a koronavírus-krízis elején elrendelt elbocsátási moratórium.

Legalább 1 millió új munkanélküli néhány hónap alatt 2021 tavaszán! A ’forró krumplit’ az olasz iparvállalatok nagyhatalmú szövetsége, a CONFINDUSTRIA dobta a kormány asztalára. Március 31-én véget ér a koronavírus-krízis elején elrendelt elbocsátási moratórium. Ezt követően 250 ezer munkahely napok alatt semmivé válhat, még egyszer ennyi néhány héten belül – hangzik egy független elemzőintézet előrejelzése. Az Olasz Nemzeti Bank számításai szerint 600 ezer munkavállalót csak azért nem bocsátottak el 2020-ban, mert ezt egyrészt tiltja a jogszabály, másrészt a kormány rövidített-munka-programjával átvállalta a munkabérük 85 százalékának fizetését. Ha a tilalom megszűnik és a támogatás kifut legalább 700 ezer elbocsátás jöhet, 30 százalékkal több, mint egy átlagos évben – áll a Banca d’Italia elemzésében.

Az Olasz Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020-ban 420 ezer új állástalant regisztráltak. Határozott idejű, vagy színlelt szerződéssel egyéni vállalkozóként dolgoztak, így nem estek az elbocsátási tilalom szabálya alá. Ezzel éves összehasonlításban 600 ezer munkahely tűnt el elsősorban a krízis hatására. További 1,5 millió teljes állásból részmunkaidős lett 1 év leforgása alatt. A munkaerőpiaci helyzet tehát már most forró.

Mindenki máshogy szeletelné a tortát

A miniszter, Nunzia Catalfo segítséget ígér

Itália az idén 500 millió eurót kapott az EU Kohéziós Alapjaiból munkaerőpiaci intézkedésekre. Az Újjáépítési Alap néven ismert uniós korona-segélyprogramból további 7 milliárdra számít Róma. A munkaügyi miniszter, Nunzia Catalfo kerekasztalt hívott össze a régiók, az Országos Munkaügyi Hivatal (ANPAL), a munkaadók és a munkavállalók érdekképviseleteinek részvételével. Nem volt egyezség, miként kellene  eredményesen felhasználni a remélt uniós forrásokat.

„A minisztérium 500 milliós krízisalapjából objektív kritériumok helyett eseti döntésekkel folyik el a pénz” – rótta fel a Rómát övező kormánynak Lazio tartomány képviselője, Claudio Di Berardino az első egyeztetésen. Egyúttal a tartományok többségének képviselőihez hasonlóan ’szerencsétlennek’ nevezte, hogy az ANPAL elnöke, az olasz-amerikai Mimmo Parisi nem vett részt a megbeszélésen. Hálaadás napi vakáción volt az USA-ban…

Munkavállalói és munkaáltatói érdekképviseletek legnagyobb félelme, hogy a politikai vita elhúzódik

A kormánypártok között is vita van a források felhasználásáról. A nagyobbik, a szociáldemokraták (PD) még idén 500 millió euró plusz forrást adnának az ANPAL-nak, valamint megkönnyítenék a színlelt szerződéssel foglalkozatottak és egyéni vállalkozóként hozzáférését a Hivatal támogatásaihoz. Utóbbi célból már 2019-ben elfogadtak egy törvényt, de ezt azóta se alkalmazzák.

Mimmo Parisi

Paris, az ANPAL vitatott elnöke tovább akarja folytatni a munkakeresési tanácsadás kiszervezését. Ezt a feladatot az év eleje óta részben egy privát társaság látja el 520 alkalmazottal havi 71 ezer euróért. A kisebbik kormánypárt, a baloldali-populista ’5 Csillag Mozgalom’ (M5S) ezzel szemben a Munkaügyi Hivataloknál szeretne 2.700 új tanácsadói státuszt. A régiók képviselő nem kevesebb, mint 11.600 új tanácsadó felvételére akarnak forrást az ő fenntartásukban álló 552 Munkaügyi Hivatalba. Munkavállalói és munkaáltatói érdekképviseletek legnagyobb félelme, hogy a politikai vita elhúzódik és semmilyen változás nem lesz 2021 tavaszáig, amikor a munkanélküliek hullámával számolnak.

Szigorú szabályok – ki az öregekkel?

Jelenleg nagyon rossz hatásfokkal dolgoznak a foglalkoztatási tanácsadók, álljanak akár az ANPAL alkalmazásában, legyenek akár kiszervezettek. 2019-ban az 1 millió új munkakeresőként regisztráltból csak 352 ezernek sikerült állást találnia és mindössze 192 ezer tudta azt 3 hónapnál, tehát a próbaidőnél hosszabb ideig megtartani. Ha a hatásfok nem javul, az 1 millió új munkanélküli mellett a szegénységi küszöb alatt élők számának 5 millióra emelkedésével számolnak a 60 milliós Itáliában.

Raffaele Bonanni szakszervezti vezető

A munkáltatók elengedhetetlennek tartják a foglalkoztatási szabályok további liberalizálását a tömeges munkanélküliség elkerüléséhez. A legfőbb követelésük, hogy a felmondási védelem a 250 főnél többet foglalkoztató vállalatok esetében is rövidüljön a nyugdíjkorhatár előtti 7-ről legfeljebb 5 évre. A kisebb foglalkoztatók esetében Mario Monti miniszterelnöksége alatt, az olasz gazdaságot különösen sújtó világgazdasági válság hatására bevezetett átfogó munkaerőpiaci liberalizációval lazultak a szabályok 2012-ben.

„Ki az öregekkel?!” – kérdezik felháborodottan a munkavállalói érdekképviseletek. Az Olasz Szakszervezeti Szövetség (CISL) főtitkára, Raffaele Bonanni szerint, ha 50 felettiek tömegesen az utcára kerülnek, az csak a tartós munkanélküliek számát fogja tovább növelni.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.