Kezdőlap Gazdaság Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  
No menu items!

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai cégek sokkal több állami támogatást kapnak, amivel a nyugati vállalkozások nehezebben tudnak versenyezni. Az OECD elemzése a mai napig a legátfogóbb kísérlet az állami támogatások típusainak számszerűsítésére és a különböző régiók egymással való összehasonlítására.

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.

A Sky News információi szerint az OECD által készített adatok azt mutatják, hogy a kínai vállalkozások átlagosan bevételeik 3,7%-ának megfelelő állami támogatásban részesülnek. Ehhez képest a gazdag világ országaiban az állami támogatások átlagosan csak a bevételek 0,4%-át teszik ki. Az adatok kritikus részét képezik a kínai dominancia magyarázatának bizonyos területeken.

Míg Kína nagy mennyiségű támogatást nyújt kulcsfontosságú ágazatoknak, köztük a napelemes fotovoltaikus ágazatnak és az alumíniumot és acélt előállító nemesfémgyártóknak, addig például az Egyesült Királyság kormányai évtizedek óta lényegesen kevésbé beavatkozóak. Ennek eredményeként az Egyesült Királyságban számos üzemet bezártak, mivel nem tudtak versenyezni az olcsó importtal.

Mostanáig nem volt pontos mérőszám arra vonatkozóan, hogy az olcsó importot mennyire befolyásolta az, amit a közgazdászok „állami támogatásnak” neveznek, vagyis amikor a kormányok segítik a vállalataikat. Ennek részben az az oka, hogy az állami támogatások mérése ördögien nehéz.

Legegyszerűbben a kormányok közvetlen támogatásai formájában valósulhat meg, amelyekkel egy vállalatot támogatnak, vagy segítik egy erőmű megépítését. Egyes országok azonban kevésbé átláthatóak ezekkel a támogatásokkal kapcsolatban, mint mások. Vitathatatlanul fontosabbak azonban a különlegesen alacsony adók, amelyeket néha bizonyos vállalatokra vagy ágazatokra vetnek ki, valamint a piaci kamatlábaknál alacsonyabb kamatlábak, amelyeket néha a kivételezett vállalatoknak ajánlanak.

Az OECD elemzése, amelyet hivatalos jelentésként még nem tettek közzé széles körben, az eddigi legátfogóbb kísérlet arra, hogy számszerűsítse az állami támogatások e különböző típusait, és összehasonlítsa a különböző régiókat egymással.

A megállapítás, miszerint Kína jelentősen több állami támogatást nyújt a gyártóinak, valószínűleg nem fog meglepetést okozni, de statisztikai támpontot nyújt azoknak az érveknek, amelyek szerint a globális kereskedelmi rendszer túl keveset tesz az ilyen beavatkozásokkal való szembenézés érdekében.

A tanulmány azt is megállapítja, hogy az állami támogatás összege ágazatonként jelentősen eltér, a legtöbb támogatást az alumíniumkohók, a cementgyártók és a napelemgyárak kapják. A jelentés azonban az akkumulátorok kínai gyártásának az elmúlt években bekövetkezett gyors növekedését megelőzően készült.

Például Joe Biden vezetése alatt az USA számos intézkedést vezetett be, a CHIP-törvénytől kezdve az inflációcsökkentő törvényig, amelyek célja, hogy támogatást nyújtson a félvezetőket és a zöld technológiát az USA-ban előállítóknak.

Azonban még e beavatkozások után is valószínű, hogy az USA-ban nyújtott állami támogatások teljes összege még mindig elmarad a kínai összegtől.

Kocsis Erika

Új cafeteria és HR megoldások a versenyképesség növeléséhez

Konferencia 2025. január 24. Budapest Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** (Cím: 1074 Budapest, Dohány u. 42-44)

2025 januártól új fejezet nyílt a Cafeteriában. Jelentősen bővült a kedvezményes adózású béren kívüli, valamint az adómentes juttatások köre. A NAV, a PwC, valamint a téma legjobb szakembereinek előadásai megmutatják, hogy egy új Cafeteria stratégiával hogyan növelheti a munkavállalók elkötelezettségét és cége versenyképességét. Tartson velünk! További információ és jelentkezés: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/uj-fejezet-nyilik-a-cafeteria-rendszerben-szakmai-konferencia/

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kirgizisztán fontos agrárpartnere hazánknak

A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán.

Fenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióban

A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában.

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

A hazai agrárpolitika eredményességét az is jól mutatja, hogy az elmúlt tíz év alatt ez a családi gazdálkodói réteg bővült a legnagyobb mértékben.

300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program

Január 20-án könnyített feltételekkel nyílik újra az energetikai otthonfelújítási program, a lakossági pályázatra kevesebb papírmunkával, többen jelentkezhetnek.

Hírek

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Gazdaság

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.