Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  
No menu items!

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai cégek sokkal több állami támogatást kapnak, amivel a nyugati vállalkozások nehezebben tudnak versenyezni. Az OECD elemzése a mai napig a legátfogóbb kísérlet az állami támogatások típusainak számszerűsítésére és a különböző régiók egymással való összehasonlítására.

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.

A Sky News információi szerint az OECD által készített adatok azt mutatják, hogy a kínai vállalkozások átlagosan bevételeik 3,7%-ának megfelelő állami támogatásban részesülnek. Ehhez képest a gazdag világ országaiban az állami támogatások átlagosan csak a bevételek 0,4%-át teszik ki. Az adatok kritikus részét képezik a kínai dominancia magyarázatának bizonyos területeken.

Míg Kína nagy mennyiségű támogatást nyújt kulcsfontosságú ágazatoknak, köztük a napelemes fotovoltaikus ágazatnak és az alumíniumot és acélt előállító nemesfémgyártóknak, addig például az Egyesült Királyság kormányai évtizedek óta lényegesen kevésbé beavatkozóak. Ennek eredményeként az Egyesült Királyságban számos üzemet bezártak, mivel nem tudtak versenyezni az olcsó importtal.

Mostanáig nem volt pontos mérőszám arra vonatkozóan, hogy az olcsó importot mennyire befolyásolta az, amit a közgazdászok „állami támogatásnak” neveznek, vagyis amikor a kormányok segítik a vállalataikat. Ennek részben az az oka, hogy az állami támogatások mérése ördögien nehéz.

Legegyszerűbben a kormányok közvetlen támogatásai formájában valósulhat meg, amelyekkel egy vállalatot támogatnak, vagy segítik egy erőmű megépítését. Egyes országok azonban kevésbé átláthatóak ezekkel a támogatásokkal kapcsolatban, mint mások. Vitathatatlanul fontosabbak azonban a különlegesen alacsony adók, amelyeket néha bizonyos vállalatokra vagy ágazatokra vetnek ki, valamint a piaci kamatlábaknál alacsonyabb kamatlábak, amelyeket néha a kivételezett vállalatoknak ajánlanak.

Az OECD elemzése, amelyet hivatalos jelentésként még nem tettek közzé széles körben, az eddigi legátfogóbb kísérlet arra, hogy számszerűsítse az állami támogatások e különböző típusait, és összehasonlítsa a különböző régiókat egymással.

A megállapítás, miszerint Kína jelentősen több állami támogatást nyújt a gyártóinak, valószínűleg nem fog meglepetést okozni, de statisztikai támpontot nyújt azoknak az érveknek, amelyek szerint a globális kereskedelmi rendszer túl keveset tesz az ilyen beavatkozásokkal való szembenézés érdekében.

A tanulmány azt is megállapítja, hogy az állami támogatás összege ágazatonként jelentősen eltér, a legtöbb támogatást az alumíniumkohók, a cementgyártók és a napelemgyárak kapják. A jelentés azonban az akkumulátorok kínai gyártásának az elmúlt években bekövetkezett gyors növekedését megelőzően készült.

Például Joe Biden vezetése alatt az USA számos intézkedést vezetett be, a CHIP-törvénytől kezdve az inflációcsökkentő törvényig, amelyek célja, hogy támogatást nyújtson a félvezetőket és a zöld technológiát az USA-ban előállítóknak.

Azonban még e beavatkozások után is valószínű, hogy az USA-ban nyújtott állami támogatások teljes összege még mindig elmarad a kínai összegtől.

Kocsis Erika

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt az első magyar elektromos csuklós busz

Az Electronell 18-at 2025 elején az utasok is kipróbálhatják majd a Volánbusz járatain.

HungaroControl: 6 százalékkal nő a forgalom az ünnepek alatt

A tavalyi ünnepi időszakban 32 300 légi járművet kezeltek a társaság szakemberei, az idén 1800 járattal többre számítanak.

Mit mond a Századvég? – A belső kereslet növekedése támogathatja a gazdasági bővülést

2024-ben 0,7, 2025-ben 2,6, 2026-ban pedig 3,1 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.
Hirdetés

Hírek

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Gazdaság

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.