Az Európai Központi Bank legutóbbi üléséről készült jegyzőkönyvek szerint egyre nagyobb az esélye annak, hogy júniusban lazítani fognak a monetáris politikán. Míg a többség a jelenlegi kamatlábak fenntartását támogatja, néhány tag már áprilisban azonnali csökkentést szorgalmazott.
Az Európai Központi Bank legutóbbi, áprilisi ülésének monetáris politikai beszámolója jelezte, hogy a Kormányzótanács „valószínűnek” tartja, hogy a közelgő júniusi ülésen megkezdődhet a monetáris politikai korlátozások enyhítése. Az Euronews szerint az áprilisi ülés jegyzőkönyve kiemelte, hogy a piacok általános felkészültséget mutattak egy esetleges júniusi kamatcsökkentésre, amennyiben a beérkező adatok alátámasztják a jelenlegi gazdasági előrejelzéseket.
A tagok közötti széles körű konszenzus aláhúzta, hogy túlzott óvatosság lenne várni a rákövetkező monetáris politikai ülésig. Ez lehetővé tenné a Tanács számára, hogy további bizonyítékokat értékeljen, és megerősítse az inflációnak a célszintre való időbeni és tartós visszatérésébe vetett bizalmat.
A szavazásból kiderült, hogy nagy többséggel támogatták Philip Lane vezető közgazdász ajánlását, miszerint az EKB három fő kamatlábát változatlanul kell hagyni. Ez a többség a gazdasági előrejelzésekbe vetett bizalom növekedését fejezte ki, megerősítve azt a meggyőződést, hogy a dezinflációs tendencia folytatódik. A tagok kisebbsége azonban már a legutóbbi ülésen is kész volt támogatni a kamatcsökkentést, mivel a várt infláció csökkenése miatt tovább nőtt a politikai szigorítás mértéke. Azzal érveltek, hogy az inflációs cél elérésének elmaradásával járó kockázatok – amelyek később esetleg meredek korrekciós intézkedést tesznek szükségessé – most ugyanolyan jelentősek, mint az idő előtti politikai lazítással járó kockázatok.
E kisebbségi álláspont ellenére a Kormányzótanácsban uralkodó vélemény a kamatemelések júniusig történő elhalasztásának előnyeit hangsúlyozta. Ez a megközelítés lehetővé tenné, hogy a friss bizonyítékok vagy a felmerülő kockázatok – beleértve a geopolitikai feszültségek esetleges eszkalációjából eredő kockázatokat is – alapján megalapozottabb döntést hozzanak. Az EKB közelmúltbeli közleményei megerősítették az első kamatcsökkentés időzítésével kapcsolatos piaci várakozásokat. Mindazonáltal a jövőbeli politikai irányvonalakkal kapcsolatos bizonytalanságok továbbra is jelentősek.
Az EKB felügyelőbizottságának alelnöke, Frank Elderson a napokban úgy nyilatkozott, hogy a júniusi kamatcsökkentés valószínű, feltéve, hogy a gazdasági kilátások stabilak maradnak. Megjegyezte azt is, hogy a június utáni további kamatemelésekkel kapcsolatban nincsenek határozott kötelezettségvállalások.
Amikor a piaci szereplők feldolgozták az Európai Központi Bank legutóbbi jegyzőkönyvét az euró nagyjából 1,0780-on állt az amerikai dollárral szemben. A kötvénypiacokon az euróövezeti államkötvények hozamai nem változtak. A 2 éves német Schatz hozama stabilan 2,95%-on, a 10 éves Bund hozama pedig változatlanul 2,49%-on állt. Az európai részvénypiacok jelentős emelkedést mutattak, folytatva emelkedő pályájukat. A páneurópai Euro Stoxx 50 és Euro Stoxx 600 indexek 0,8%-kal, illetve 0,9%-kal emelkedtek, ami a hatodik egymást követő napot jelentette. Az Euro Stoxx 600 index pedig új történelmi csúcsot ért el. A német DAX index is jelentős mozgást mutatott, 0,7%-kal emelkedett, és új történelmi csúcsokat ért el. A vállalati oldalon a Fresenius Medical Care és a Zalando állt az élen, amelyek részvényárfolyama 4,3%-kal, illetve 3,2%-kal emelkedett.
A francia CAC 40 index 0,6%-kal emelkedett, és szintén történelmi csúcsot ért el 8.240 ponton, a hatodik egymást követő ülésszakon elért nyereségnek köszönhetően. A legjobban teljesítő részvények közé tartozott a Legrand, a Teleperformance SE és a Societe Generale 3%-os, 2,8%-os, illetve 2,4%-os emelkedéssel. Olaszországban az FTSE Mib 100 index 1,2%-kal emelkedett, és 34.720-as öthetes csúcsot ért el. Az ipari részvények erőteljes teljesítményt mutattak, a Leonardo SpA és az Iveco Group 4,3%-os és 4%-os emelkedéssel az élen.
Érsek M. Zoltán