Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke kedd este Tajvan fővárosában, Tajpejben szállt le, és ezzel megkezdte ellentmondásos látogatását, amely már a kezdete előtt feszültebbé tette a Peking és Washington közötti, egyébként sem felhőtlen viszonyt. Kína bejelentette, hogy növeli a gazdasági és katonai nyomást Tajvanra.
Kína hetekkel az utazása előtt figyelmeztette Pelosit, hogy ne jöjjön a vitatott hovatartozású területre, amelyet Peking Kína tartományának tekint, de amely magát független államnak tartja.
Ezek a figyelmeztetések tettekké fokozódtak a Pelosi érkezése előtti órákban, amely 25 év óta az első alkalom volt, hogy amerikai házelnök Tajvanra látogatott. A látogatás a jelentések szerint csaknem 24 órán át tart majd.
Hua Csunying, Kína külügyminiszter-helyettese kedden egy sor tweetben közölte, hogy Pelosi tajvani látogatása “jelentős politikai provokáció“.
Kedden Kína a jelentések szerint több mint 100 tajvani termékre vetett ki új behozatali tilalmat, ami nyilvánvalóan arra irányult, hogy gyors gazdasági árat rójon ki Tajpejre Pelosi nagy horderejű látogatása miatt.
A kínai hadsereg is megmozgatta az erejét azzal, hogy egész szombaton éleslövészetet tartott, mindössze 80 mérföldre Tajvantól.
Kedden, Pelosi látogatásának közeledtével a Népi Felszabadító Hadsereg vadászgépeket telepített a Tajvani-szoroshoz, amelyek nagyon közel repültek a szoros középvonalához, amelyet ritkán kereszteznek.
Amikor Pelosi kedd este leszállt, a kínai állami média bejelentette, hogy a következő hétvégén – vagyis Pelosi látogatása után – további éleslövészeti gyakorlatokat fognak tartani.
Kína-szakértők számára ezek a hadgyakorlatok és a harcias nyilvános nyilatkozatok nem jelentenek nagy meglepetést.
“Ez csak olyasmi, amit meg kell tenniük” – mondta Andrew Mertha, a Johns Hopkins School of Advanced International Studies Kínai Globális Kutatóközpontjának igazgatója.
“Őszintén szólva nagyon meglepődnék, ha Peking fizikailag fenyegető módon cselekedne. Úgy értem, nem kizárt, de tényleg meglepődnék”
– mondta a CNBC-nek adott interjújában.
“Ami valószínűsíthető, az valamilyen későbbi akció, amely megmutatja, hogy Kína képes valamit tenni, ha akar” – mondta Mertha. “És ez legalább annyira lesz valami a Kínán belüli, mint a nemzetközi közönség számára“.
Hszi Csin-ping kínai vezető várhatóan még ebben az évben megkezdi példátlan harmadik ciklusát a Kínai Kommunista Párt élén.
Hszi igénye a közvélemény támogatásának és a pártján belüli hatalom megszilárdítására az a lencse, amelyen keresztül Kína geopolitikai lépéseit kell vizsgálnunk, mondják diplomaták és szakértők. És pontosan ez az, ami Pelosi látogatását olyan provokatívvá teszi.
Miután Pelosi hetekig nem volt hajlandó sem megerősíteni, sem cáfolni, sem megvitatni a tajvani látogatást, a keddi landoláskor a The Washington Post oldalán megjelent egy Pelosi által írt, éppenséggel dörgedelmes véleménycikk.
Azt írta, hogy Tajvan “fenyegetés alatt áll” Peking részéről, amelyet a szabad emberekre mindenütt fenyegető egzisztenciális veszélyként festett le.
“Olyan időszakban tesszük meg ezt az utat, amikor a világ az autokrácia és a demokrácia közötti választás előtt áll” – írta. “Nem nézhetjük tétlenül, ahogy Kína tovább fenyegeti Tajvant – és magát a demokráciát“.
“Kongresszusi küldöttségünk látogatását egyértelmű nyilatkozatnak kell tekinteni, hogy Amerika kiáll Tajvan, demokratikus partnerünk mellett, amint az megvédi magát és szabadságát” – tette hozzá a házelnök.
Bár Pelosi véleménynyilvánítása egyenesen Hszi ellen irányult, ez nem ugyanaz a stratégia, amelyet demokrata párti elnöktársa, Joe Biden választott.
Biden Kínával kapcsolatos megközelítése arra törekszik, hogy stabil, kiszámítható kapcsolatot tartson fenn Amerika legnagyobb kereskedelmi partnerével, ugyanakkor elismeri, hogy Washington és Peking stratégiai ellenfelek.
Hivatalosan a Biden-kormányzat az elmúlt hetekben óvatosan járt el azzal kapcsolatban, hogy közvetlenül nyilatkozzon arról, hogy az elnök egyetért-e Pelosi tajvani látogatásáról szóló döntésével. Nem hivatalosan azonban a Fehér Ház és a Pentagon nem titkolta, hogy ellenzi a döntést.